Az ember év elején tervez, remél, fogadalmakat tesz, néha meg jósol – persze csak a „sötét mágia” kereteit túl nem lépve. 2021 elején én is megtettem a magam futballtippjeit, jóslásokba bocsátkoztam (már akkor, a január 22-én megjelent írásomban megfogadtam, hogy a visszaemlékező poszt címe a „Nosza, canossa” lesz, ha esetleg „meaculpáznom” kell a félrement tippeket illetően…) – aztán a nyári Eb, majd a BL szezon kezdete előtt újra. Volt, ami bejött, ám olyan is, amivel nagyon besültem, és visszapörgetve az idő kerekét kicsit megmosolyogtató, hogy én akkor ezeket a jóslatokat komolyan gondoltam. Az év utolsó posztjában ezeken a jóslatokon megyek végig, kiegészítve néhány plusz elemmel, hogy teljes képet kapjunk a 2021-es futballévről! Elöljáróban csak annyit: mindenkinek jobb, hogy a Messiás születéséről annak idején Izajás, Bileám és Mikeás próféták jövendöltek, s nem én…
1. jóslat: Lewa megdönti Müller rekordját, amit év végén a France Football is értékelni fog
A tétel mondat első fele megvalósult, a második pedig… Végülis értékelte a France Football a lengyel gólgép teljesítményét, hiszen ő lett az év legjobb támadója. Gondolom, annyira örült ő ennek, mint Grincs a karácsonynak – a 2020-ban ki nem adott Aranylabdát szívesebben tartotta volna a kezében Robert Lewandowski a párizsi gálán. Megérdemelte volna – de azt muszáj volt, immár hetedik alkalommal Lionel Messinek kapnia… (Unalmasabb már ez, mint a Reszkessetek, betörők! kamugengszterfilmjének ikonikus „Tízig számolok, hogy eltüntesd…” jelenete… Mert az egyáltalán nem unalmas!!!) A jóslat születésekor egyébként 17 meccsen 22 gólnál járt a Bundesligában a Bayern München centere, s látva akkori formáját (is), nem volt akkora kockázat megtippelni, hogy Gerd Müller 60 éves, megdönthetetlennek hitt 40 gólos Bundesliga rekordját átadja majd a múltnak. Igaz, volt tavasszal egy sérülése, ami miatt több meccset kihagyott, így a hajrában még jobban kellett pörögnie – egy fordulóval a vége előtt beérte a legendás elődöt, az utolsó játéknap utolsó perceiben pedig (miután honfitársa, az augsburgi Gikiewicz minden helyzetét kivédte) bepréselte a rekordot jelentő gólt. A naptári évet 43 Bundesliga góllal zárta, ami szintén rekord, egyébként csak a miheztartás végett: a 2020/21-es bajnokságban 29 meccsen 41 gólt ért el, idén ősszel 17 meccsen 19-szer köszönt be, míg a Bl-ben a hat csoportmeccsen 9 találatot szerzett – összesen 70 gólt szerzett klub – és válogatott szinten 2021-ben! A BL-t nem nyerte meg idén (sérülés miatt pályára sem léphetett az idény két legfontosabb meccsén a PSG ellen…), a lengyel válogatott a csoportból sem jutott tovább az Eb-n (ő azért három gólt így is berámolt…), de az Aranylabdát senki nem érdemelte meg idén nála jobban. Legutóbbi írásomban hőbörögtem már ezzel kapcsolatban, így legyen elég most erről ennyi…
2. jóslat: Messire megy Lionel
Bár volt pillanat, mikor úgy nézett ki, marad az argentin, végül nekem lett igazam… Ahhoz képest, hogy 2020 nyarán, a Bayern elleni 2-8 után milyen gyorsan akart lelépni a süllyedő hajóról, a Bartomeu elnök bukását követően visszatérő Joan Laportával már lett volna kedve újrakezdeni Lionel Messinek – de akkor már késő volt... Egy évvel ezelőtt ezt írtam. „…mintha csak róla énekelt volna a Kispál és a borz: olyan szomorkás hangulatban lézengett a pályán, mint egy durcás kisgyerek, akinek elvették a játékát… Újabban már megint futballozik, a fiatal Pedrivel talán az összhangot is megtalálta már, de hogy lesz-e ő még boldog Katalóniában…” Végül nem lett, mivel az adóssághalmaz miatt nem lehetett új szerződést kötni vele – pedig még jó barátja, szegény Kun Aguero is miatta igazolt Barcelonába, akinek azóta sajnos kényszerűségből vissza is kellett vonulnia. Sokáig nem maradt klub nélkül az argentin: még szoknunk kell őt PSG mezben. Aranylabdából biztosan több van neki, mint jó párizsi meccsből, mindenesetre a Neymar-Messi-Mbappe triónak illene Bl-t nyernie. A tippem összejött, nekik a BL győzelem nem fog – de ez már a 2022-es évre az egyik jóslatom…
3. jóslat: CR a harmadik országban is gólkirály lesz, de megszakad a Juve nagy sorozata
„A jóslatom így szól: nem élhet az egyik, míg él a másik CR gólkirály lesz (de bajnoki címeinek számát lehet, nem növeli), s közben az iráni Ali Daei 109 gólos válogatottsági rekordját is átadja a múltnak. Jelenleg 102-nél tart.” Ez a jóslat minden elemében megvalósult. Cristiano Ronaldo Anglia és Spanyolország után Olaszországot is meghódította, gólkirály lett, de kilenc év után elveszítette a scudettót a Juventus, sőt kis híján a BL indulást jelentő helyekről is lemaradt. A válogatottban termelte a gólokat, Ali Daei rekordját éppen az ellenünk játszott Eb meccsen adta át a múltnak, sőt, ő lett minden idők legjobb Eb gólszerzője, s a 2021-es kontinensviadal gólkirálya is. Egyénileg idén is megszórta magát (és az ellenfeleket is) ám csapatszinten egy nyavalyás olasz kupa győzelem jött csak össze neki.
4. jóslat: Pontot szerzünk az EB-n, Dzsudzsák megpattanói nélkül
Ez inkább vágyálomnak tűnt, de milyen jó, hogy megvalósult! A halálcsoportban nem vallottunk szégyent, sőt, kis híján továbbjutottunk a németek kárára! Egy éve ezt írtam: „Továbbjutni valószínűleg nem fogunk az EB-n, de a hazai pálya jelenthet némi fogódzót, meg talán az is, hogy mindenhonnan kifacsart sztárok érkeznek majd a kontinenstornára.” Ezzel nem nyúltam nagyon mellé: a portugálok ellen 80 percig pariban voltunk, sőt, még egy lesgólunk is volt, s a francia és a német meccsen sem nekünk kellett rohanni az eredmény után… Aztán mindhárom riválisunk kiesett már a 16 között – jól lefárasztottuk őket, na, és ehhez az öt évvel ezelőtti hős, a másodosztályból is a válogatottba vágyó „nyírlugosi szabadalom”, Dzsudzsi sem kellett…
5. jóslat: Szoboszlai alapemberré válik Lipcsében
Akkor még nem tudhattuk, hogy az egész tavaszt és a nyári Eb-t is kihagyja sérülés miatt a tavalyi Golden Boy díj 8. helyezettje, így pedig bő félév mínusszal kezd a magyar aranyember, s a jóslatom ezért csak félig valósulhatott meg… Egész tavasszal vártuk, hogy felépüljön Szoboszlai, meg hogy az Eb csapatban is ott legyen (ha már Izland ellen kilőtte a válogatottat a tornára…), mindhiába; a sérüléséről is különböző hírek terjengtek. Egy fiatal srác életében sosem lehet könnyű félévig partvonalon kívülről szemlélni az eseményeket, ezért talán nem volt alaptalan sokunk félelme. Ráadásul időközben a Lipcsébe őt leigazoló Julian Nagelsmann is átült a Bayern München kispadjára, amit sajnálhattunk, mert Nagelsmann kezei alatt edződni bizonyára kiváltság lett volna számára – de aztán érkezett előző trénere, Jesse Marsch Salzburgból, s megnyugodtunk, hogy nála jobban kevesen ismerik a kvalitásait és biztosan meg fogja kapni a játékperceket. A féléves kényszerű száműzetés előtt így fogalmaztam: „Jó csapat a Lipcse, s biztos vagyok abban, lesz hely benne a magyar fiúnak, már csak azért is, mert húsz milláért még Németországban sem vesznek senkit a cserepadra…” Végülis igazam lett, mert Szoboszlai szó szerint berúgta az ajtót a Bundesligában: a Stuttgart ellen két góllal kezdett. Aztán voltak jobb és rosszabb meccsei, mint ahogy az egész Leipzig is nagyon hullámzó teljesítményt nyújt, és egyelőre csak középcsapat. Azóta már Domenico Tedesco irányít, aki ugyanúgy rotál, mint elődje, így Dominik hol játszik, hol meg nem. 22 mérkőzésen azért csak összeszorgoskodott 11 kanadai pontot, 1281 játékperc alatt, vagyis átlagban 116 percenként lőtt gólt vagy adott gólpasszt az ősszel. Ez nem rossz így elsőre. Az biztos, hogy 21 évesen nem lehet irreálisan nagy terhet pakolni a vállára (azokat cipelje a rutinosabbak közül Poulsen, Forsberg vagy Willi Orbán…), ugyanakkor az látszik, hogy nem ijed meg a lehetőségtől. A PSG ellen nagyon higgadtan rúgta be az utolsó percekben a pontot érő büntetőt a tizenegyesölő hírében álló, azon a meccsen is már büntetőt hárító, s idén a világ legjobb kapusának választott Gianluigi Donnarummának, a Manchester City ellen pedig világklasszis módon húzta el a labdát a kapus mellett, és gurított a hálóba. Nagy potenciál rejlik Dominikben, s a következő éve még jobb lesz!
6. jóslat: Zizou nélküli generációváltás kezdődik Madridban
Zinedine Zidane és a Real Madrid kapcsolata megfáradt. Bár Miguel Munoz után az ő nevéhez köthető a legtöbb megnyert trófea, a játék a második korszakában nagyon sokszor nézhetetlen volt, a BL győzelmet szállító tengelyhez, mint a Szent Grálhoz, nem volt hajlandó hozzányúlni, s voltak játékosok, akikből egyszerűen nem tudta kihozni az állatot. Érdemei elismerése mellett én most nem hullajtottam könnycseppeket azért, mert Zizou elment. (Három éve más volt: akkor éppen a harmadik BL címet nyerte meg zsinórban, a világ legjobb klubcsapata volt a Liverpool Real Madrid.) Bár a generációváltás egyelőre még nem nagyon kezdődött el, Zizou nélkül a nagy öregek is kivirultak, a Kroos, Modric duó például úgy futballozik, mint 3-4 évvel ezelőtt, legjobb éveikben. Jó hatással volt rájuk, hogy a Decimát (Tizedik BEK/BL győzelmet) szállító Carlo Ancelotti visszatért, aki újra gólratörőbb és felszabadultabb focit játszat a korábban szürkén festő habfehérekkel. Persze az sem baj, hogy a címvédő Atletico Madrid nyomaiban sem emlékeztet a tavaszi bajnokcsapatra, a Barcelona helyzete meg frusztrálóbb, mint amikor rájössz, hogy egymást követő két karácsonykor is Kevin fiad nélkül utazol el a vakációra… Karim Benzema életében először spanyol gólkirály lehet, Vinicius Junior végre felnőtt a feladathoz, és ezen az őszön elindult a világklasszissá válás útján, a kapuban Thibaut Courtois hoz parádés számokat, a védelemben pedig Éder Militao és az új szerzemény, David Alaba méltó örökösei lettek a nyáron távozó Ramosnak és Varane-nak. Klub legyen a talpán, amelyik utoléri tavasszal ezt a Real Madridot!
(S ha már Szent Grál… Eszembe jut a Gyalog galopp című Monthy Phyton remek antióchiai szent kézigránátos jelenete: „Három legyen, ameddig számolsz, s ameddig számolsz, az háromig legyen. Négyig ne számolj, hát ezért, sempediglen kettőig, hacsak nem folytatod a te számolásodat háromig.” Nos, Zidane nem volt hajlandó továbbszámolni háromnál, a Kroos, Modric, Casemiro hármast inkább csapágyasra járatta, de más nem játszhatott a helyükön…)
7. jóslat: Nem lesz nor vég Manchesterben
Szűk egy éve, amikor ezek a jóslatok születtek, a Manchester United vezette a Premier League tabelláját, így a hurráoptimizmusomat részben ez is táplálta, de bármennyire is szimpatikus ember és játékos volt Ole Gunnar Solksjaer, az a meglepő, hogy ilyen sokáig húzhatta a „vörös ördögök” kispadján. Csak novemberberben repült, és még csak nem is a Liverpool elleni nagyon fájó, hazai 0-5 után – még megvárták a vezetők, hogy Watfordban is kapjon egy négyest a gárda. Hiába tért vissza a nyáron 12 év után Cistiano Ronaldo, hiába érkezett Jadon Sancho, meg Raphael Varane, Manchesterben továbbra sincs CSAPAT – pedig a keretük bombaerős. Én azt hittem, hasítani fog idén az United, ehhez képest bizony jobban kell majd kaparniuk, mint Rowan Atkinsonnak azzal a bizonyos díszcsomagolással az Igazából szerelem című karácsonyi moziban, hogy elérjék a BL helyeket, melyekért a City, Pool, Chelsea hármas mellett az Arsenal, a Tottenham és a West Ham is bejelentkezett. Szóval ez a tippem végül nem jött be: volt nor vég. Korábban rebesgették Erling Haaland érkezését, nos, ő lehetett volna a „nor kezdet” – de ez olyan gyenge szóvicc volt, hogy hagyok időt a feldolgozásához…
8. jóslat: Bent marad a Budafok – Puskás-díjas gól nélkül is!
Sokáig volt esélyük, s én nagyon szurkoltam nekik, de tényleg… Ebben a jóslatban volt kockázat, hiszen kiesőhelyen állva fordultak rá a tavaszra, ahol már csak fellángolásaik voltak. A Paks ellen benyelt kilenc (!!!) gól pedig a sikeredző, Csizmadia Csaba állásába került, aki érdekes módon félévvel később már újra a Promontor utcában találta magát. Nem jött be az élet a másodosztályban eddig – csak nehogy még lejjebb vezessen innen az út… Egyébként az Újpestet és a Diósgyőrt tippeltem januárban kiesőknek – az előbbiek végül megkapaszkodtak, ám a borsodiaknak ez 26 (!!!) vendégmunkással sem sikerült…
Gondolatok a nyári EB előtt…
Ezek voltak az év eleji tippjeim! Nézzük tételesen, mit gondoltam a nyári Eb előtt…
„…szerintem ez a portugál válogatott jobb, mint az, amelyik EB-t nyert. Jó, Cristiano Ronaldo 5 évvel idősebb lett, de a motivációja biztos, hogy nem kisebb, hiszen már csak hét gólra van a válogatott gólok számának világrekordjától, már pedig tudjuk, hogy addig nem vonul vissza, míg ez a rekord nem az övé lesz. Kalapemelést érdemel már az a 102 is, ami a neve mellett szerepel. A legelsőt a 2004-es hazai rendezésű EB nyitómeccsén szerezte a görögök ellen; mai játszópajtásai közül Joao Felix akkor még valószínűleg az óvodában húzta meg a kislányok copfját, Rúben Días és Diogo Jota olvasni tanultak, Bruno Fernandes és Joao Cancelo pedig már tízéves nagyfiúk lettek… Ők mind kimaradtak az öt évvel ezelőtti EB győzelemből, de most itt vannak, hogy valami nagyot alkossanak – címet védeni talán nem fognak, de ide a rozsdás bökőt, hogy ott lesznek a végelszámolásnál!” Ha a végelszámolás a legjobb 16 lenne, bevált volna a jóslat, de mivel tudjuk, hogy onnan a győztesnek még három meccset meg kellett nyernie, ez totális OFF. De legalább, amit Ronaldóról írtam, az bejött: ő berúgta a tizenegyeseket, gólkirály lett, rekordokat döntött és továbbírta saját maga történelmét…
„Ha a névsort nézzük, talán még Münchenben lenne esélyünk pontot szerezni…” Valóban összejött a pontszerzés a magyar válogatottnak, sőt, a franciák ellen is!
„A svájciak rutinos csapattal érkeznek, ám a nyolcaddöntős átkuk nem idén fog megtörni.” Ezt benéztem, bár szivesen megkérdezném a magyar újságírók krémjét, vajon a franciák ellen melyik válogatottat tartották a favoritnak… Mindenesetre borult a papírforma, a helvétek 1-3-ról visszajöttek a meccsbe, büntetőkkel túl jutottak a világbajnokon és a nyolc közé kerültek...
„A finnek egy pontra valaki ellen jók lehetnek, de az a csapat nagyon fogja bánni azt a pontvesztést.” Végül hármat szereztek, hiszen a legelső meccsüket megnyerték, éppen azok ellen a dánok ellen, akik később az elődöntőig meneteltek, így végül nem hiányzott nekik az akkor elveszített három pont. Bár, ha nincs Christian Eriksen drámája, nem hiszem, hogy azt a meccset behúzzák a finnek – de ezt már sosem tudjuk meg…
„…bár vannak reményteljes játékosok a keretben, meglepő lenne, ha túlzottan kinyílnának idén a Tulipánok. A legjobb nyolcig viszont eljuthatnak, annyi minőség azért van a lábakban.” A legkönnyebb csoportból simán továbbjutottak a hollandok (nem megbántva az osztrák, ukrán, észak-macedón hármast, innen szerintem nekünk is sikerült volna…), aztán egy újabb verhető ellenfelet kaptak, de a csehek elkenték a szájukat, így nem jutottak be a legjobb nyolc közé.
„…a Vörös Fúria nincs abban a 4-5 csapatban, akik a végső győzelemre is a legesélyesebbek lehetnek.” Végül benne voltak, hiszen a spanyolok a legjobb négybe kerültek, igaz, az ágra nem panaszkodhatnak: a svéd, lengyel, szlovák trió után a horvátok és Svájc következett – sehol egy Belgium, egy Anglia, egy Franciaország…
„A vb címvédő Franciaország szerintem az első számú favorit. 2. Anglia, akik bármilyen hihetetlen, még sosem nyerték meg az EB-t! 3. Belgium, akik, ha hirtelen nem ültetik le a kispadra George Leekens-t, bízhatnak abban, hogy a vb bronz után valami fényesebb medál is összejön. 4. Portugália, akik az Eb győzelem óta szerintem erősebbek lettek – akkor miért nem ők vezetik a rangsort? Nézzétek meg a riválisokat… 5. Olaszország, akik a torna meglepetését szolgáltathatják. 6. Németország, akik szebben búcsúznak el Löwtől, mint ha a 2018-as vb bukása után távozott volna. 7. Spanyolország, már csak emlék a vb és Eb győzelem… 8. Hollandia, akik kihozzák keretükből a maximumot, de ennyi…” Hát ebből az erősorrendből annyi jött össze, hogy az angolok lettek a másodikok… A belgák a nyolc között kizúgtak, három csoportriválisunk és a hollandok meg még hamarabb – ellenben az általam ötödik helyre tett olaszok megnyerték az Eb-t, s a hetediknek „szánt” spanyolok is a négy között végeztek. S hol vannak a dánok? Bár azt írtam róluk, hogy üde színfoltjai lehetnek az Eb-nek, nem gondoltam, hogy akkor is képesek lesznek kontinensre szóló bravúrokat szállítani, ha nem a jugoszlávok kizárása miatt a strandról kell őket összekapargatni… Aztán mégis: az ősszel is érezték Hugh Granthez hasonlóan a bugit a lábukban, mert Európából elsőként, szinte végig hibátlan teljesítménnyel kvalifikálták magukat a katari világbajnokságra!
Néhány tipp a Bajnokok Ligája szezon előtt
És akkor nézzünk néhány jövendölést a Bajnokok Ligájáról…
„Szurkolok a három magyar muskétásnak, de ez az új, kirabolt Leipzig, még a berobbanó Szoboszlaival sem tűnik olyan jónak, mint a tavalyi – aztán majd meglátjuk… A továbbjutást papíron a Manchester City-nek és a PSG-nek le kell egymás között rendeznie. A PSG-nél erősebb játékoskerettel bíró csapatot talán az egész golyóbison nem találni, sőt, meglehet, az sem túlzás, hogy soha nem is volt ilyen erős együttes a történelemben. Elég, ha arra gondolunk, hogy Keylor Navas mellett a friss Eb győztes, nem mellesleg a torna játékosának is megválasztott Gianluigi Donnarumma is bevetésre kész kapusposzton, a védelembe Sergio Ramos és Achraf Hakimi, a középpályára a holland Wijnaldum jött, a támadószekcióban pedig a megbízható Di Maria, a végül el nem engedett, s a duzzogás helyett újra a játékra koncentráló Mbappe, a csereemberré züllő Icardi, az egészségesen és hideg fejjel a szűk elithez tartozó Neymar mellé megérkezett Lionel Messi is. Az ügylet, amiről senki nem hitte, hogy valaha létrejön. Az üzlet, ami talán az utolsó esélye a PSG-nek, hogy végre nagy csapattá váljon. Ha Messivel nem sikerül, senkivel nem fog.” A csoportkör nem győzött meg arról, hogy vele sikerülni fog. Annyiban igazam volt, hogy a Leipzig érdemben nem tudott beleszólni a továbbjutás kérdésébe, de hogy az idei ősz alapján a PSG-é lenne minden idők legerősebb csapata…? Erős túlzás. Ráadásul februárban a Real Madrid ellen kezdik a Bajnokok Ligáját; engem nem különösebben lepne meg, ha az a dupla csörte a végállomást is jelentené számukra…
„Aztán ott van az FC Porto is – egy portugál csapatot sosem lehet leírni, ha más miatt nem is, mert könnyen a mérleg nyelve lehetnek! Aki ellenük pontot veszít, az mehet a levesbe!” Totálisan bejött, hiszen az AC Milan mindössze egyetlen pontot szerzett a portugálok ellen, és végül ezért nem jutott tovább, s lett csoportutolsó a második számú „halálcsoportban”, a Liverpool, az Atletico Madrid és a Porto mögött.
„A csoport, ahol csak a Dortmundban vannak Haalandok, a többieknél csak halandók – a magas szőke férfi, hogy felemás cipőben-e, nem tudom, de ebben a kvartettben megalapozhatja gólkirályi címének megvédését, hiszen a Sporting, Ajax, Besiktas trió ellen alighanem több gólra lesz esélye, mint ha mondjuk a PSG-vel, a Manchester United-dal és a Real Madriddal lennének egy négyesben.” Talán a legnagyobb OFF, amit benéztem idén. Haaland sérülés miatt csak három meccsen játszott (ezeken összesen három gólt szerzett), a Dortmund meg nélküle jobban égett, mint a Vizes Naplopó, Harry bandita feje az első két Reszkessetek, betörők! filmben. Csoportharmadikként az Európa Ligában folytathatják majd – ebből a kvartettből kötelező lett volna továbbjutni…
„A moldáv futball először képviselteti magát a Bajnokok Ligája főtábláján, ami önmagában óriási bravúr, de a Sheriff Tiraspol alighanem házhoz megy a pofonért, ugyanakkor mi magyarok tudjuk, milyen az, amikor egy spanyol, egy olasz és egy ukrán csapat mellett kishalnak számítunk. Már a pontszerzés is bravúr lenne.” Ehhez képest megverték Madridban a Realt, s mivel előtte a Sahtar Donyecket is két vállra fektették, két kör után vezették a csoportot! Továbbjutniuk nem sikerült, de egy kontinens szimpátiáját vívták ki az ősszel – igaz, náluk még kevesebb hazai játékos futott ki a gyepre meccsről meccsre, mint amennyi a Fradinál szokott…
„Egyelőre nem rogytak még meg a katalánok, Memphis Depay remek igazolásnak tűnik, de egy ilyen űrt nem lehet egyik pillanatról a másikra betölteni, ezt alighanem ők is tudják… Az identitását már néhány éve elveszítette a klub, a becsületét azonban még megmentheti, amennyiben tisztességesen helyt áll ebben az átmeneti időszakban. Bajnokok Ligáját nyilvánvalóan nem most fog nyerni a gárda, ám ebből a négyesből nevetve tovább kell mennie, a kalkulálható dupla müncheni vereség ellenére is.” A dupla müncheni vereség annak rendje és módja szerint meg is érkezett (0-6-os gólkülönbséggel…), de mivel a Benfica ellen is kikapott csúnyán a Barcelona az első meccsen, hosszú idő után nem találkozunk tavasszal a gránátvörös-kékekkel a Bajnokok Ligájában!
„Nem ebből a négyesből fogjuk a legtöbb tv közvetítést látni, de attól még alakulhat igen izgalmasan. Kiegyenlítettek az erőviszonyok, bármelyik csapat továbbmehet, de talán a Wolfsburgnak és a Sevillának van erre a legnagyobb esélye!” Nagyon izgalmasan alakult ez az előre lesajnált négyes, ezt eltaláltam. Ám a Wolfsburg és a Sevilla helyett a Lille és a Salzburg jutott tovább, szóval valamit rosszul mutatott a jósgömb…
Az év üde színfoltjai, amik talán több szót érdemeltek volna (ebben az írásban is…)
- A Kisvárda őszi szereplése, második helyezése a tabellán
- A Paks gólratörő, látványos futballja; az előző szezonban is ők adták a gólkirályt Hahn János személyében, s most is náluk kell keresnünk a mesterlövészt: Ádám Martin 15 góllal áll az élen.
- Thomas Tuchel és Löw Zsolt szerepvállalása a Chelsea-nél: Frank Lampardtól egy elég csapzott, szedett-vetett társaságot vettek át, s néhány hónap után FA kupa döntőbe jutottak és Bajnokok Ligáját nyertek!
- A Juve kihívói és trónfosztói: utóbbi az Inter, ami Antonio Contéval bajnok is lett, de az új edzővel, Simone Inzaghival sem rosszabb a csapat. Kihívók a Napoli, az AC Milan és az Atalanta. Végre nem egypólusú a Serie A!
- Spanyolországban a Sevilla, a Betis és a Rayo Vallecano voltak a fény az éjszakában!
Az év legnagyobb csalódásai, kellemetlen meglepetései
- A Schalke és a Werder Bremen kiesése a Bundesligából
- A franciák kiesése és kifogásai a nyári Európa-bajnokságon
- A Barcelona tavaszi, nyári, majd őszi szétesése, lezüllesztése…
- Peter Stöger edzői munkája a Ferencváros élén
- A Leipzig őszi szereplése
S hogy mikről írtam idén?
Egy kis kedvcsináló, hátha nem találkoztál valamelyik írásommal, vagy van kedved újraolvasni!
Jós-latolgatások, avagy ezt várom 2021-től (2021. január 22.) – A poszt, ami jelen írásom alapját is szolgáltatja!
Hűség SC (2021. február 13.) – A Házasság Hete apropóján „mennyben köttetett” futballházasságokat kerestem, s elég ütőképes lett az így összeállított álomtizenegy: Paolo Maldini, Javier Zanetti, Ryan Giggs, Francesco Totti és a többiek… Az egyik kedvenc írásom az idei évből!
Melyik utat választja Szoboszlai Dominik? (2021. március 19.) – Félúton a nemzeti ünnepünk és a világbajnoki selejtezők kezdete között 4-4 olyan pozitív és negatív példát kerestem, akiknek fiatalon kellett pályafutásuk későbbi sorsát is meghatározó döntést hozniuk. Dzsudzsák Balázs és Koman Vladimir a mérleg egyik serpenyőjébe került, Gera Zoltán és Huszti Szabolcs a másikba. Hogy Dominikkal mi lesz, a jövő zenéje, de hogy a várakozás könnyebben menjen, olvasd el a cikket!
η ανάσταση (2021. április 14.) – A szándékosan görög betűkkel írt cím nem mást takar, mint azt, hogy Feltámadás! Húsvét után adta magát, hogy olyan klubokról írjak, akik a „poklokba való alászállásuk” után újra a régi fényükben szeretnének tündökölni, avagy gyenge tavaszi szereplésük okán fókuszban a Liverpool, a Juventus, az Arsenal, a MOL Fehérvár és a Mönchengladbach…
(Schal)keserűség és királydráma Gelsenkirchenben (2021. május 4.) – Két népszerű és nagy múlttal rendelkező, patinás klub búcsúzott tavasszal a német első osztályból: a Werder Bremen és a Schalke. Utóbbi vesszőfutása megdöbbentő volt, s ez az alapos írás az ő romba dőlésük történetét és okait vázolja fel. A végén érdekességképpen egy álomcsapat azokból, akiknek a közelmúltban innen indult fényes karrierjük: Manuel Neuer, Leon Goretzka, Mesut Özil és Leroy Sané talán tavasszal is befértek volna a kezdőbe. A másik kedvenc idei írásom, kivételesen a szakmaisága miatt.
Írta és rendezte: az Élet – a 2020/21-es futballszezon margójára (2021. június 2.) – A négy nagy európai topliga és a magyar bajnokság összefoglalója, benne egy „negatív pcr teszttel”, s az új Harminckettesek terével… Hogy ezek mit is jelentenek, kattintás után ott a válasz!
Eb-től az Eb-ig, avagy igaz történet alapján… (2021. június 9.) – A magyar válogatott története a legutóbbi öt évben, avagy mi történt a 2016-os kontinenstorna óta… Mellette kis Eb-esélylatolgatás, amire több utalás is van jelen írásban.
H, mint Hungary, halál(i) csoport és hősköltemény, avagy megint varázsoltak valami szépet! (2021. július 4.) – Szubjektív elemzés és élménybeszámoló a magyarok Eb szerepléséről – tökéletes nosztalgia, ha újra át akarod élni, ami a nyáron történt!
12 dolog, amire biztosan emlékezni fogunk a 16. foci Európa-bajnokságról (2021. augusztus 7.) – Eriksen drámája, egy csodás hétfő, a francia kifogásgenerátor, rengeteg öngól és az önbüntető büntetők… Tovább is van, mondjam még? Inkább mutatom, kattintás után!
Szeptemberi balázsolás (2021. szeptember 6.) – Csúnyának tűnő hazai vereség Angliától és blama az albánok ellen. Oda a Rossi varázs? Tőlem szokatlanul rövid szösszenet arról, hogy akkor is szurkolók vagyunk, ha épp nem megy a csapatnak. A harmadik kedvenc idei írásom…
Kezdődik a klubfutball csúcseseménye (2021. szeptember 14.) – Bajnokok Ligája beharangozó, részletek ebben az írásban is találhatók belőle.
Újramelegített káposzTalálkozások (2021. szeptember 22.) – Besic újra a Fradiban, CR Manchesterben, Ancelotti a Real kispadján. Vajon mindig bejön a visszatérés? Rövid, de annál velősebb értekezés, további példákkal…
Maradi aradi, avagy amikor a légió sok(k)… (2021. október 6.) – Az aradi vértanúk közül néhányan magyarul sem beszéltek, mégis életüket adták a hazáért. A párhuzam sántít, de a gyásznap apropóján kicsit elvesztem a magyar futball légiósáradatában. Maradjunk annyiban: nem mindenkit érte meg idehozni…
Ki nyeri idén az Aranylabdát? (2021. november 15.) – Szubjektív összeállítás a tíz általam vélt legesélyesebbről. A végeredmény ismert…
Párizs, pá Aranylabda – a Hetedik te magad légy… (2021. november 30.) – Meglopták a futballt, hogy miért, a cikkben elmondom…
Az év, s ez a cikk is a végéhez ért. Ha Nektek volt bármilyen tippetek egy évvel ezelőtt, s esetleg be is jött, ne tartsátok magatokban! Köszönöm, hogy 2021-ben velem tartottatok! Találkozzunk jövőre is! :)