Hol van már az Európa-bajnokság… Lassan a világbajnoki selejtezők is véget érnek (ez a magyar álmokkal talán már meg is történt…), a topegyüttesek kezdenek formába lendülni, különösen a Juventus, s a mai naptól újra dübörög a Bajnokok Ligája is. Cristiano Ronaldo újra első komoly sikerei helyszínén, minden idők legerősebb támadótriója jöhet össze Párizsban, s a Bayern München nyári átigazolási politikájára – már bocsánat – a gusztustalannál nem jut eszembe kifejezőbb jelző. Avagy gyors esélylesés keretében nézzük, mire számíthatunk az előttünk álló BL szezonban!
Ez a közelmúlt - na de mit hoz a jövő?
A csoport (Manchester City, PSG, Leipzig, Bruges): Ha Messivel sem sikerül, senkivel nem fog…
Az A csoportban máris a futballvilág krémjével találkozhatunk, igaz, nem a belga Bruges-re gondolok, akik két éve a Real Madridot éppenséggel megfricskázták már, szóval, ha valaki lenézi őket, pórul járhat. A Leipzig tavaly is a halálcsoportba került, ahonnan óriási meglepetésre és nagy adag szerencsével továbbjutott – például a Manchester Unitedet kipenderítve. Most is jut Gulácsiéknak egy manchesteri kirándulás, ezúttal a City-t dobta a gép, de ismerős város lesz számukra Párizs is, hiszen tavaly sem csak az ősz járt Párizsban (Ady Endre után szabadon…), hanem a Lipcse is, sőt néhány hónappal korábban a covid miatti rendhagyó lisszaboni nyolcasdöntőben is találkoztak. Szurkolok a három magyar muskétásnak, de ez az új kirabolt Leipzig, még a berobbanó Szoboszlaival sem tűnik olyan jónak, mint a tavalyi – aztán majd meglátjuk… A továbbjutást papíron a Manchester City-nek és a PSG-nek le kell egymás között rendeznie. A PSG-nél erősebb játékoskerettel bíró csapatot talán az egész golyóbison nem találni, sőt, meglehet, az sem túlzás, hogy soha nem is volt ilyen erős együttes a történelemben. Elég, ha arra gondolunk, hogy Keylor Navas mellett a friss Eb győztes, nem mellesleg a torna játékosának is megválasztott Gianluigi Donnarumma is bevetésre kész kapusposzton, a védelembe Sergio Ramos és Achraf Hakimi, a középpályára a holland Wijnaldum jött, a támadószekcióban pedig a megbízható Di Maria, a végül el nem engedett, s a duzzogás helyett újra a játékra koncentráló Mbappe, a csereemberré züllő Icardi, az egészségesen és hideg fejjel a szűk elithez tartozó Neymar mellé megérkezett Lionel Messi is. Az ügylet, amiről senki nem hitte, hogy valaha létrejön. Az üzlet, ami talán az utolsó esélye a PSG-nek, hogy végre nagy csapattá váljon. Ha Messivel nem sikerül, senkivel nem fog. Persze ebben éppen a Guardiola vezette Manchester City akadályozhatja meg őket, akik szintén szerették volna a hírek szerint magukhoz édesgetni az argentint – az egész BL szezon különleges csemegéje lesz a City-PSG dupla csörte. A Leipzignek itt aligha osztanak majd lapot, de nem baj, az Európa-Liga fináléban is jól fog kinézni az a győztes Szoboszlai szabadrúgásgól!
Tipp: A PSG és a Manchester City nem csak a csoport favoritjai, de a végső győzelemre is komoly esélyesek, akárcsak tavaly, idén is ott lesznek a legjobb négyben!
Még szokni kell...
B csoport (Atlético Madrid, Liverpool, Porto, AC Milan): Visszatér az AC Milan!
Rég volt, tán igaz sem volt… Az AC Milan az elmúlt években nagyon messze volt a Bajnokok Ligájától, ám most véget ért a szó szerint értendő 7 szűk esztendő. Emlékeztek, amikor Milánóban 2-0-ra verték a Barcelonát, aztán Katalóniában szó szerint felmosták velük a padlót Messiék és kaptak egy négyest? Na, az volt az utolsó előtti BL szezonjuk, a hattyúdaluk meg egy évvel később. Azóta, csak a miheztartás végett, a Real Madrid négyszer nyerte meg a BL-t, de csoportriválisuk, az Atletico Madrid és egyik fő hazai ellenlábasuk, a Juventus is eljutott két fináléba… Örüljünk, hogy újra itt vannak, de ez a csoport nem biztos, hogy róluk fog szólni. Elsőre izgalmasabbnak tűnhet a Liverpool – Atletico Madrid párharc. Másfél éve a „matracosok” kiejtették az akkori címvédőt, ami bravúr volt a javából. Azóta a Madrid nem lett gyengébb, hiszen a legutóbbi spanyol bajnokságot például megnyerték, de a Pool is jó formában van. Sérültjei visszatértek (igaz, a fiatal és igen ígéretes Harvey Elliott épp a hétvégén törte el a bokáját…), támadói jó formában, szinte minden adott egy páratlan pool-i szezonhoz. Aztán ott van az FC Porto is – egy portugál csapatot sosem lehet leírni, ha más miatt nem is, mert könnyen a mérleg nyelve lehetnek! Aki ellenük pontot veszít, az mehet a levesbe!
Tipp: Izgalmas csoport lesz, s bár Ibrahimovicnak talán ez az utolsó esélye, hogy ne BL győzelem nélkül vonuljon vissza, a realitás az, hogy a Liverpool és az Atletico Madrid fog innen továbbjutni.
Salah, Jota és Mané is sokat tehetnek a Liverpool sikeréért...
C csoport (Sporting, Dortmund, Ajax, Besiktas): Haaland és halandók
A csoport, ahol csak a Dortmundban vannak Haalandok, a többieknél csak halandók – a magas szőke férfi, hogy felemás cipőben-e, nem tudom, de ebben a kvartettben megalapozhatja gólkirályi címének megvédését, hiszen a Sporting, Ajax, Besiktas trió ellen alighanem több gólra lesz esélye, mint ha mondjuk a PSG-vel, a Manchester United-dal és a Real Madriddal lennének egy négyesben (bár utóbbi védekezését látva ez közel sem biztos). Az egész Borussia Dortmund szereplése nagyban függ a norvég támadótól, aki elveszítette kedvenc játszópajtását, Jadon Sanchót, bár a támadópotenciál még így is hatalmas a sárga-feketéknél. Itt inkább az a kérdés, sikerül-e megszervezni a védekezést, mert az eddigi 4 Bundesliga meccsükön 9 gólt kaptak, ami botrányosan sok. Mondjuk legalább látványosak a meccseik.
Tipp: A közelmúlt alapján a másik továbbjutó helyre az Ajaxot várom, de mint az előbb is írtam, egy portugál csapatot nem lehet leírni.
Haaland, a két lábon járó gólgép...
D csoport (Internazionale, Real Madrid, Sahtar Donyeck, Sheriff Tiraspol): Biztos, hogy a Madridnak Mbappéra van szüksége?
A D négyes három reprezentánsa tavaly is találkozott; a Real Madrid, Internazionale, Sahtar Donyeck trió aligha tud újat mutatni egymásnak – pontosabban dehogynem! Hiszen mindhárom csapat új edzővel kezdte a szezont, márpedig egy új edző mindenképpen új szemléletet hoz a klubhoz. A Real Madrid kispadjára kinevezett régi-új mester, Carlo Ancelotti például legutóbb az ő regnálása alatt látott szédületes támadófocit hozta vissza, ami addig jó, míg meccsenként 4-5 gólt szereznek, mert a védelmük Ramos és Varane nélkül néha fogalmatlanabb, mint én a gimnáziumi kémia órákon. Ám az egész nyáron Mbappe leigazolását mindhiába űző Madridnál talán épp itt az ideje, hogy rájöjjenek arra: nem is a következő tíz év legnagyobb szupersztárjára volt idén szükségük. Vinicius Junior immár futballistára emlékeztet – Zidane-nál ez ritkán volt így. Talán megijedt, hogy a nyakára hozzák Mbappét? Benzema meg lassan a világ legjobb csatára lesz… Hú, mennyit szapultam én évekig, talán jogosan, de CR távozása óta elképesztő, mekkora melót tesz ő a csapatért. Respect, BigBenz! Az Inter legveszélyesebb fegyverét, Romelu Lukakut és sikeredzőjét, Antonio Contét is elveszítette. Utóbbi utódja, Simone Inzaghi szerintem sokra hivatott, ám a BL-ben egyelőre még súlytalan lesz – persze innen még kötelező a továbbjutás. A Sahtar Donyeck általában közönségszórakoztató futballt játszik és tavaly oda-vissza megverte a Real Madridot, a Sassuolótól érkező Roberto De Zerbi vezetésével ez idén azért már aligha fog megtörténni. A moldáv futball először képviselteti magát a Bajnokok Ligája főtábláján, ami önmagában óriási bravúr, de a Sheriff Tiraspol alighanem házhoz megy a pofonért, ugyanakkor mi magyarok tudjuk, milyen az, amikor egy spanyol, egy olasz és egy ukrán csapat mellett kishalnak számítunk. Már a pontszerzés is bravúr lenne – a Fradinak tavaly összejött… Szerintem ez lesz a leggólgazdagabb csoport!
Tipp: Az Inter tavaly megégett, idén összejön a továbbjutás a Real Madrid mögött!
Lassan Vinicius Junior is felnő a feladathoz...
E csoport (Bayern München, Barcelona, Benfica, Dinamo Kijev): Ezt a müncheni filmet már láttuk…
Lionel Messi a Bayern München elleni 2-8 után akart távozni, aztán milyen a sors, éppen a Bayern München ellen kezd a Barcelona 13 hónappal később – de már nélküle. Egyelőre nem rogytak még meg a katalánok, Memphis Depay remek igazolásnak tűnik, de egy ilyen űrt nem lehet egyik pillanatról a másikra betölteni, ezt alighanem ők is tudják… Az identitását már néhány éve elveszítette a klub, a becsületét azonban még megmentheti, amennyiben tisztességesen helyt áll ebben az átmeneti időszakban. Bajnokok Ligáját nyilvánvalóan nem most fog nyerni a gárda, ám ebből a négyesből nevetve tovább kell mennie, a kalkulálható dupla müncheni vereség ellenére is. A Bayern München lenyűgöző formában kezdte új vezetőedzőjével, Julian Nagelsmannal az idényt, aki Lipcséből érkezett – mint a védelembe Upamecano, a középpályára meg Sabitzer. Az FC Hollywood ugyanazt csinálja most a lipcseiekkel, mint éveken keresztül a Dortmunddal tette: levadássza az éppen legnagyobb üldöző legjobbjait. Gondoljunk arra, amikor Lewandowski, Götze és Hummels öltöttek bőrnadrágot… Csodálom, hogy Haaland, Reus és Jadon Sancho nem kötött ki Münchenben… Mélyült a bajor keret tavalyhoz képest, ám Hansi Flick öröksége azért elég nagy. A nálam mindössze két hónappal (!!!) idősebb Julian Nagelsmann a világ egyik legpatinásabb klubjának kispadján ül és a BL győzelemért küzdhet – talán lennének páran, akik cserélnének vele… A Benfica és a Dinamo Kijev megfelelő partner lehet a Barcelonának önbizalomszerzésre, Lewandowskinak pedig Aranylabda esélyei növelésére – bár lehet, azok az Eb-n elszálltak, mint a lengyel válogatott…
Tipp: Természetesen Bayern, Barca továbbjutást várok, a bajorok az elődöntőig is eljuthatnak!
Ennél biztosan több gólt fog lőni Lewandowski a csoportkörben...
F csoport (Villareal, Manchester United, Atalanta, Young Boys): Európa-Liga döntő után cél a BL győzelem?
Az F csoportban megismétlődik a tavalyi Európa-Liga döntő párosítása: akkor egy végeláthatatlanul hosszú büntetőpárbaj végén (melynek utolsó lövője, a kapus, David de Gea rontott egyedüliként) a Villareal nyert. Mennyivel másabb most ez a United, mint az akkori volt… Például Paul Pogba talán élete formájában játszik, sokan pedig egy sikeres Eb után önbizalomtól duzzadva kezdhették a szemesztert. Az egyébként sem gyenge keret erősödött, hiszen megérkezett Varane, Jadon Sancho és 12 év után visszatért az Álmok Színházába Cristiano Ronaldo is, aki távozása óta egy-egy BL győzelméhez és Aranylabdájához mindkettőből hozzápakolt még négyet, emellett EB győztes lett és spanyol, valamint olasz földön is gólkirály. Ám közel a 37-hez is ugyanolyan motivált, nem levezetni ment Katarba vagy kínjában Kínába, hanem a legmagasabb szinten akar bizonyítani, és ez teszi igazán különlegessé. Sokra hivatott ez a Manchester United. Itt is az lehet a fő kérdés, mint a PSG esetében: ennyi sztárral és világklasszissal mit tud kezdeni egy olyan edző, aki azért még nem bizonyított eleget? Csak nehogy Pochettinóra vagy Solksjaer-ra nagy legyen az a bizonyos kabát. Az Atalanta okozhat kellemetlen meglepetéseket, a Young Boys helyett meg képzeljük el a Fradit és máris könnybe lábad a szemünk…
Tipp: A Manchester United az egész BL szezon egyik nem is annyira titkos esélyese lehet, mellettük az elmúlt években szerzett rutin miatt az Atalanta továbbjutását várom!
"Újra itt vagyok!"
G csoport (Lille, Sevilla, Salzburg, Wolfsburg): Szoboszlai nélkül már kevésbé érdekes…
A G csoport minden egyes tagjának, meg a sorsolás elősegítő kalapok beosztóinak is csak gratulálni tudok. Lille, Sevilla, Salzburg, Wolfsburg. Közben meg egymást nyírja valahol Európában a PSG, a Manchester City és a Leipzig, a Liverpool, az Atletico Madrid és az AC Milan. A Wolfsburg négy győztes meccsel nyitott a Bundesligában, ez több mint meggyőző, a Lille a bravúros bajnoki címe után elveszítette kulcsembereit, a Sevilla pedig egyelőre sötét ló. A Salzburg alighanem soha nem kerül ilyen könnyű csoportba, igaz, a játékoskerete is évről évre gyengül. Nem ebből a négyesből fogjuk a legtöbb tv közvetítést látni, de attól még alakulhat igen izgalmasan.
Tipp: Kiegyenlítettek az erőviszonyok, bármelyik csapat továbbmehet, de talán a Wolfsburgnak és a Sevillának van erre a legnagyobb esélye!
Sok ilyen gólörömre számítanak Sevillában...
H csoport (Chelsea, Juventus, Zenit, Malmö): „No Ronaldo, no party?”
A címvédő Chelsea toronymagas esélyese a H csoportnak – főleg látva, milyen formát fut eddig a Juventus. Thomas Tuchel immár a hiányzó láncszemet is megszerezte, hiszen az eddig is szinte hibátlan gépezetbe egy vérbeli és kíméletlen befejező csatár hiányzott. Nos, most már emiatt sem nyafoghat, hiszen Romelu Lukaku megérkezett, így Ronaldóval újra gólpárbajt vívhat a hazai pontvadászatban, na meg természetesen a BL-ben is. Minden poszton félelmetesen erős ez a Chelsea, nem is nagyon van gyenge pontja – bezzeg a Juventusnak. A védelem instabil, a támadójátékban semmi kreativitás és Massimiliano Allegri hamarabb belebukhat második torinói korszakába, minthogy kimondaná: „No Ronaldo, no party…” Hát igen, CR legalább rúgta a gólokat – a Juvénak 3 Serie A meccs után egyetlen pontja van. A Zenit, de különösen a Malmö elleni rangadók jó felhozó meccsek lesznek, de a BL-ben a tavasszal kell igazán villogni. Nem jók a Juve esélyei, de egyébként sincsenek könnyű helyzetben az olasz csapatok. a Milannak a Pool és az Atletico, az Internek a Real, az Atalantának a Manchester United és a Villareal jutott. Eb győzelem után most tessenek villogni!!!
Tipp: A Chelsea és a Juventus jut tovább; a londoni kékeknek a BL címvédésre is igen komoly esélyük van!
A hiányzó láncszem is megérkezett, akinek talán a friss Eb győztes Jorginho se merne beszólni egy sötét sikátorban...
Igazából mind a négy angol csapat favoritnak tekinthető, rajtuk kívül a PSG tűnik a legerősebbnek. A Bayern Münchennek és a Real Madridnak talán most kicsit kevesebb az esélye, de még őket tudom elképzelni a végelszámolásnál. Aztán ki tudja… Lehet, Haaland csúcsra pörgeti a Dortmundot vagy a Sevilla végre már nem csak az Európa-Ligában szerepel bravúrosan. Esetleg Ibrahimovic megszerzi első BL győzelmét vagy a Barcelona csakazértis megmutatja. Játék a futball, de abból is csúcsminőségű következik! Jó szórakozást a BL meccsekhez!