Elmélked- és sport egy görögkatolikus pap tollából

Elmélked- és sport egy görögkatolikus pap tollából

Soha többé LÚZERKUSEN!!!

2024. április 24. - obbagy.laszlo

Nem ért még véget a német labdarúgó bajnokság (Bundesliga), de a Bayer Leverkusen már a 29. fordulót követően megszerezte a bajnoki címet: történelme során először, mindezidáig ráadásul veretlenül menetelve! Téved, aki azt hiszi, innen egy motiválatlan és vakáción lévő Leverkusent látunk majd, mert célok még bőven vannak a következő bő egy hónapban Xabi Alonsóék előtt! 1. A maradék 4 fordulóban megőrizni a veretlenséget – erre, vagyis a veretlen bajnoki szezonra még a Bayern München sem volt soha képes! 2. Duplázni hazai földön – a másodosztályú Kaiserslautern elleni kupadöntőnek mindenképp a friss német bajnok lesz az esélyese! 3. Az Európa-Ligában az elődöntőben vannak: ha ezt a sorozatot is megnyerik, páratlan triplázással írnak történelmet. 45 meccs (!!!) óta tartó veretlenség, végtelenül szimpatikus és profi edző, remek képességű játékosok, én azonban most mégsem velük szeretnék foglalkozni. Sokkal inkább egy kis múltidézésre hívom a Kedves Olvasót, mert a „gyógyszergyáriak” nem pusztán elvették az első helyet a Bayern Münchentől. 11 év után vették el azt, ráadásul miközben ezeket a sorokat pötyögöm, a két klub között 16 pontnyi a differencia (azóta ez leolvadt 14-re, muhaha…) – ennyire ledominálni a Bundesligát a Bayern München szokta! Azt hiszem, megér néhány gondolatmorzsát, mi történt akkor és azóta, mióta a bajorok egyeduralmának lehetünk szimpátiától és vérmérséklettől függően élvezői vagy éppen elszenvedői, ami viszont biztos, hogy immár a Bayer Leverkusen futballistái, edzői, vezetői, szertárosai, konyhásnénije, takarítószemélyzete és természetesen a szurkolói is elénekelhetik és magukénak érezhetik Szimbának a közismert dalát az Oroszlánkirály című klassz és klasszikus Walt Disney rajzfilmből: „A trón úgy csábít, nagyon hív!” Most már minden kételkedő és a Bayer-t lenéző „Zazu” lecsillapodhat. Mi pedig üljünk fel a nosztalgiavonatra, és ennyi bevezető után kezdjük el végre…
2435.jpg

AMIKOR LEGUTÓBB NEM A BAYERN MÜNCHEN VOLT A NÉMET BAJNOK, …

… a Jürgen Klopp-féle Borussia Dortmundot koronázták meg, zsinórban másodszor. Az akkori játékosok közül Robert Lewandowski Münchenben, Ilkay Gündögan a Manchester City-nél teljesedett ki (ma mindketten Barcelonában keresik a betevőre valót), Mats Hummels egy müncheni kitérőt leszámítva még mindig Dortmundban kergeti az ellenfelet (talán már a helyi öregotthonban is megvan a szobája, ahol majd nyugdíjas napjait töltheti…), Sebastian Kehl a klublegenda státuszból átült a sokszor kényelmetlen sportigazgatói székbe, az egykor csodagyereknek tartott Mario Götze, bár a 2014-es vb döntő hőse volt, hiszen ő szerezte a finálé egyetlen gólját, nem futotta be a neki jósolt karriert, míg néhányan, például Sinji Kagawa és Kevin Großkreutz eltűntek a süllyesztőben. Ja, és Klopp lehúzott 9 évet a Liverpool kispadján...

2438.jpg

… a holland Klaas Jan Huntelaar lett a német gólkirály, 29 góllal, csatártársa a Schalkéban kedvenc játékosom, Raúl volt, aki 15 bajnoki góllal zárta a szezont. (Na igen, hogy mi lett a Schalkéval azóta? Szeretettel, ám szomorú szívvel ajánlom érdekes és informatív írásomat a gelsenkircheni klub mélyrepüléséről…)

Mario Mandzukic a Wolfsburg, Lukas Podolski a Köln, Eric Maxim Choupo-Moting a Mainz csatára volt, mindhárman megfordultak a Bayern München öltözőjében is – és nem csak, mint vendégjátékosok…

… már akkor is a Bayern Münchent erősítette Manuel Neuer és Thomas Müller. Azóta várták az alkalmat, hogy bebizonyítsák: tudnak ők gratulálni az őket legyőző, jelen esetben megsemmisítő ellenfélnek, bárki is legyen az. Talán jobban is viselik a vereséget, mint Joey Tribbiani, aki képtelen palástolni csalódottságát élő, egyenes adásban, amikor nem ő nyeri meg a díjat, amire jelöltként felterjesztették… Legalább az elmúlt 11 év aranyait jobban megbecsülik majd Neuerék. Eddig nagyon küzdeniük sem kellett az aranyér', ám most biztosan nem ülhetnek majd a babérjaikon – viszont így legalább nem újul ki az aranyér… De gyönyörű is a magyar nyelv! :)

… azon a késő tavaszon a Bundesliga mellett a Bajnokok Ligáját is elbukták a bajorok, pedig Thomas Müller kései góljával győzelemre álltak a Chelsea ellen. De aztán jött Didier Drogba, majd a hidegzuhany: saját stadionjában veszítette el a büntetőpárbajt a Bayern München.

… Xabi Alonso megnyerte második Európa-bajnokságát is a spanyol válogatottal, az olaszokat játszi könnyedséggel, 4-0-ra mosták le a döntőben.

… Pici hazánkban a Debrecen nyerte meg a bajnokságot, még pedig veretlenül, 22 győzelemmel és 8 döntetlennel! Lehet utánuk csinálni – a Leverkusen megpróbálja… :)

… Schmitt Pál helyett Áder János lett az új köztársasági elnök.

… a PSY Gagnam Style dala hódított világszerte…

… moziban többek között A diktátor, a Ted, a Bosszúállók, Az éhezők viadala és a Pí élete…
2424.jpg

Azóta már 45-nél tart a számláló, és ki tudja, hol a vége...

AMIKOR ELKEZDŐDÖTT A BAYERN PÁRATLAN SOROZATA, …

… 91 ponttal lett bajnok, 25 ponttal megelőzve a Dortmundot! +80-as gólkülönbséget produkálva, 98 rúgott és 18 kapott góllal! De még ez a csapat is kikapott egyszer a szezonban! :) Annak a csapatnak a kapitánya Philipp Lahm volt, a középpályán ott volt Toni Kroos és Bastian Schweinsteiger, s élete formáját futotta Arjen Robben és Franck Ribéry

… a leverkuseni Stefan Kiessling lett a gólkirály 25 góllal, Szalai Ádám holtversenyben Thomas Müllerrel 7. lett a góllövőlistán 13 góllal, olyanokat előzött meg, mint Son-Heung Min, Mario Gomez, André Schürrle, Kevin de Bruyne, Huntelaar vagy éppen Ribéry. Ugyanebben az évben Huszti Szabolcs 26. lett, ő 9 gólt szerzett és 9 gólpasszt adott ebben a szezonban! (Szalai Ádámról a Bundesligából való távozása kapcsán írtam, ha még nem találkoztál ezzel az írásommal, de szívesen elolvasnád, KATTINTS IDE!)

… utoljára lett bajnok a Manchester United, ennek a szezonnak a végén vonult vissza Sir Alex Ferguson. Robin van Persie lett a Premier League gólkirálya, mögötte Luis Suarez és Gareth Bale végeztek. A walesi ezen a nyáron, az uruguayi egy évvel később igazolt Spanyolországba. Romelu Lukaku a Chelsea játékosaként 17, a bolgár Dimitar Berbatov a Fulham színeiben 15 bajnoki gólt szerzett, bevallom, ezekre a góltermésekre nem emlékeztem – hiába, öregszünk… Azóta hatszor lett bajnok az United lesajnált és gúnyolt kistestvére, a Manchester City…

2445.jpg

… nagy távozói voltak a futballvilágnak – Sir Alex mellett is. A XXI. század első évtizedének legmeghatározóbb egyéniségei közül ebben az évben akasztotta szögre a csukát sokak mellett Michael Owen, David Beckham, Owen Hargreaves, Jamie Carragher, Deco, Nuno Gomes, Mark van Bommel, Hernan Crespo, Alessandro Nesta, Gennaro Gattuso és a Fradi jelenlegi edzője, Dejan Sztankovics is.

… a Barcelona 100 ponttal lett spanyol bajnok, miközben ők 115, a Real Madrid 103 gólt szereztek, Lionel Messi 46, Cristiano Ronaldo 34 góllal zártak – vajon mi szükségük volt Bale-re és Suarezre? Jose Mourinho utolsó madridi szezonja volt ez, tele botrányokkal – aztán megérkezett Carlo Ancelotti, és vele együtt a 10. BL győzelem is – hihetetlen, de ennek is már 10 éve…

… elkezdődött a PSG egyeduralma is, de ebbe azért egyszer a Monaco és egyszer a Lille bele tudott rondítani. A PSG nagy korszakának első csapatában Zlatan Ibrahimovic volt messze a legnagyobb sztár, 30 góllal gólkirály is lett, de már neki olyan csapattársai voltak, mint Blaise Matuidi, Marco Verratti, David Beckham és Thiago Silva

2448.jpg

… a magyar NB1-et 10 pont előnnyel a Győri ETO nyerte a Videoton előtt! A Fradi az 5., a Loki a 6… Adamo Coulibaly lett a gólkirály 18 góllal, eggyel előzte meg Böde Dánielt, utána csupa ismerős arcok következnek: Kabát Péter, Nemanja Nikolic és Varga Roland. Csupa magyar fiú.

És ha már honfitársak… A magyar válogatott a 2012/13-as szezonban megverte a törököket egy emlékezetes meccsen 3-1-re, a románokkal viszont egy zárt kapus meccsen nagyon fájó 2-2-es döntetlent játszott. Az utolsó pillanatig a mi kezünkben volt a meccs. A stadionon kívülről néztük a találkozót kivetítőn, a lefújás után egy sörös üveg landolt közvetlenül mellettem – szerencsésen megúsztam. 2013-ban, de már ősszel jött az amszterdami 8-1 és Szalai Ádám híres kifakadása azon a bizonyos sajtótájékoztatón – bizony, ennek is már lassan 11 éve… (Hogy mi történt azóta a magyar válogatottal? A keserédes évfordulóra írtam egy minden részletre kiterjedő összefoglalót, skubizz bele!)

Az imént szóba került Gareth Bale, aki 2013-ban a világ legdrágább labdarúgója lett azzal, hogy 100 millió euróért (30 milliárd forint) a Tottenhamből a Real Madridba igazolt. A Bale-transzfert megelőző 4 átigazolási csúcsot is a Real Madrid tartotta: 2000-ben Luis Figo, 2001-ben Zinedine Zidane, 2009-ben Kaká és Cristiano Ronaldo igazolt világrekordért a spanyol fővárosba. Hamarosan látni fogjuk, a Bale-ért akkor kifizetett hatalmas összeg ma hányadik helyre lenne elég…

… ekkor fejeztem be az egyetemet Budapesten. Azóta Rozsály City a hatodik település, ahol élek.

… azon a tavaszon választotta meg a konklávé az új pápát, a ma is hivatalában lévő, s egy éve, éppen szinte napra pontosan ilyenkor Magyarországra látogató Ferenc pápát.

… moziban mások mellett a Jégvarázs, a Másnaposok 3, az Időről időre, a Családi üzelmek, a Coming out és a Django elszabadul.

Csak hogy még tisztábban érzékeljük az idő múlását: ebben az évben hunyt el Cipő, a Republic együttes frontembere és Erőss Zsolt, az első magyar hegymászó, aki meghódította a Mount Everestet…
2434.jpg

Nagy spílerek voltak játékosként, és egyelőre edzőként sem kutyaütők...

MIÓTA TARTOTT A BAYERN MÜNCHEN SOROZATA, …

… olyan, ma már szinte elfeledett csapatok is szerepeltek a német első osztályban, mint a Braunschweig, a Paderborn (kétszer is), az Ingolstadt (2 szezont bírt, a második végén kiesett), a Düsseldorf (nekik is 2 szezon jutott a húsosfazék mellől), a Bielefeld (szintén zenész…) és az a Greuther Fürth, aminél rosszabb Bundesliga csapat talán nem is volt a történelem során: mindössze 3 győzelem, 18 pont, 18 rúgott és 82 kapott gól…

Robert Lewandowski hétszer lett gólkirály! Először még dortmundiként, utoljára pedig tavaly, már Barcelonában. Közte ötször a Bayern München csatáraként lett mesterlövész – csak első müncheni szezonjában előzte meg egy bizonyos Alexander Meier, aki a Frankfurt színeiben rúgott 19 gólt (emlékszik még bárki rá?), majd a 2016/17-es idényben Pierre-Emerick Aubameyang, aki 31-szer köszönt be – a lengyel meg 30-szor. Izgalmas párharc volt a kettejüké!

2439.jpg

Szerintem érdemes áttekinteni az elmúlt 11 Bundesliga idényt, mely a Bayern Münchenről és nagyrészt Robert Lewandowskiról szólt. A 2012/13-as szezontól kezdve ilyen pontkülönbségekkel lett bajnok a Bayern… Kezdtek egy laza 25 pontos differenciával, ennél nagyobb azóta sem volt. Alaposan megráncigálta a Dortmund az előző két évben az oroszlán bajszát, erre reagálni kellett… Ennek a szezonnak a végén a Bayern a BL-t is megnyerte, éppen a Dortmundot két vállra fektetve. A következő szezonban (2013/14) „csak” 19 pont volt a különbség – ekkor már Jupp Heynckes helyét Pep Guardiola vette át a bajorok kispadján. (A bajnokságot leuralták ugyan, de a BL-ben Pep volt az, akit pep-pé, illetve péppé vert a Madrid Münchenben: az a 4-0-s idegenbeli győzelem a Real Madrid történelemkönyvének aranylapjaira kívánkozik, már csak azért is, mert ez teremtette meg a Decima, azaz a 10., már 12 éve várt BEK/BL győzelem lehetőségét…) Klopp utolsó dortmundi szezonja már nem sikerült jól, nem is ők voltak a Bayern kihívói – a 10 gólja mellé 20 gólpasszt kiosztó fiatal Kevin de Bruyne és a 16 gólig jutó Bas Dost fémjelezte Wolfsburgra 10 pontot vertek rá a „bőrnadrágosok”. A következő évben újra a Dortmund lett a második – 10 ponttal a müncheniek mögött. Elkezdődött a Lewa show: 30 góllal lett gólkirály, Aubameyang 25-tel a második. A 2016/17-es idényben, a Leipzig első élvonalbeli idényében máris ezüstérmet szerzett – de a Bayern München, immár Carlo Ancelottival a kispadon 15 ponttal jobb volt náluk. A következő évben az ezüstös Schalkéra vertek 21 pontot (Ancelottit szezon végéig beugróként a régi ismerős, Heynckes váltotta) – Lewandowski pedig a góllövőlistán verte meg nagyon a freiburgi Nils Petersent (29-15). A 2018/19-es idény végre izgalmasan alakult: mindössze két ponttal előzte meg a Bayern a Dortmundot – a méltán elfeledett Niko Kovac vezette ekkor a bajor klubot… Ekkor Lewa is csak 22-t lőtt, de ez is elég volt a gólkirályi címhez. A következő évben újra kinyílt az olló: 13 pont a Dortmund előtt, és 100 rúgott gól, amiből Robert Lewandowski egymaga 34-et vállalt – Timo Werner lett a második, 28 góllal. Ekkor a sikerkovácsot már nem Kovacnak hívták, mert őt szezon közben lapátra tették, hanem Hans-Dieter Flick-nek. A következő évben is 13 pont volt az előny a végén, de most a Leipzig kárára: Lewa 41 góljával Bundesliga rekordot döntött, André Silva 28 góllal követte a második helyen. Két szezonnal ezelőtt, amikor már Julian Nagelsmann felelt a sikerekért, „mindössze” 8 ponttal végeztek a Dortmund előtt, és csupán 35 gólt lőtt a lengyel – a pojáca… De még így is 10 góllal többet termelt, mint a második helyezett Patrick Schick. Lewandowski az utolsó 3 Bundesliga idényében összesen 110 gólt lőtt! ŐRÜLET!!! Szűk egy évvel ezelőtt már megvolt az esély a trónfosztásra, a Dortmundnak csak győznie kellett volna a Mainz ellen – nem sikerült. A pár hónappal korábban kinevezett Thomas Tuchel akkor még megúszta! 0 pont volt a két csapat között, a gólkülönbség döntött a bajorok javára. Ha ez kicsit száraznak és monotonnak tűnt, a lényeg: az elmúlt 11 évben tavaly volt a legszorosabb a bajnoki versenyfutás, ezen kívül volt egyetlen két pont különbséggel nyert szezon, volt egy 8 pontos differencia, a többinél minimum 10 pont, de volt 13, 15, 19, 21 és 25 ponttal megnyert bajnokság is. A Bayern Münchennek nem volt ellenfele az elmúlt 11 évben! A Forma1 sem különösebben érdekes, ha már a szezonnyitó futam előtt tudod, hogy Sebastian Vettel lesz a világbajnok… Örüljünk, hogy végre megérkezett egy Leverkusen… :)

2403_1.jpg

… az egykor a világ legdrágább játékosaként Madridba érkező Gareth Bale –t nem kevesebb, mint tizenöten előzték be Gollam „Drágaszágom” versenyén. Nézzük, hogyan is került a walesi golfáramlat a 16. helyre! Neymar 222 millió eurójába került a PSG-nek 2017-ben. Kylian Mbappé 180-ért lett szintén a párizsiaké – ő Monacóból érkezett. Megérték a pénzüket? A PSG azóta és velük se nyerte meg a Bajnokok Ligáját… Philipp Coutinho még mindig a harmadik legdrágább futballista, 145 milliónyi érve volt Katalóniába igazolnia Liverpoolból (ezzel az üzlettel nagyon befürdött a Barcelona – I. rész). Moisés Caicedo 133 milliójába került a Chelsea-nek. Őket követi Joao Félix (126), Enzo Fernandez (121), Antoine Griezmann (120 – ezzel az üzlettel nagyon befürdött a Barcelona – II. rész), Jack Grealish (117), Declan Rice (116,3), Romelu Lukaku (115), Ousmane Dembélé (105 – ezzel az üzlettel nagyon befürdött a Barcelona – III. rész), Paul Pogba (105), Jude Bellingham (103), Eden Hazard (100) és Cristiano Ronaldo (100 – a Juventus képes volt ennyit kifizetni 2018-ban a 33 éves portugál klasszisért a Real Madridnak). Azért, ha megnézzük ezt a listát, és őszinték akarunk lenni, közülük csak Kylian Mbappé hozta vissza az árát, és egyelőre Declan Rice-ról és Jude Bellinghamről is pozitívan beszélhetünk. Az elmúlt 11 évben nagyon elszaladtak az árak… Ja, hogy a Bayern Münchent nem találjuk még az ilyen listák közelében sem? Vannak klubok, amik képesek máshogy is működni és sikereket elérni…

2444.jpg

Hogy a Leverkusent találjuk – e még a Bundesliga élén? Egy évvel ezelőtt a Napoli csodájára járt a világ, szenzáció volt a dél-olasz csapat bajnoki címe. A Leverkusen abban a tekintetben már most előrébb tart, hogy marad az edzője. Xabi Alonso számára további perspektívát jelent a klub, látja a fejlődés lehetőségét, a potenciált a csapatban, és ez becsülendő. Pedig a Liverpool és a Bayern München, mint egykori játékosát most azonnal szívesen leültette volna a kispadjára – és később a Real Madridnál is sokan megnéznénk majd… Ha Xabi Alonso marad, jó eséllyel a legtöbb kulcsjátékos is marad majd – legalábbis egyelőre. 1-2 kulcsjátékosnál több aligha hagyja el nyáron a klubot. Örüljünk a Bayer Leverkusen idei győzelmének, és becsüljük meg, mert a tapasztalat szerint évtizedenként egy ilyen siker születik a Bundesligában: a Bayer Leverkusen az új Stuttgart és Wolfsburg… Az „örök második” és a Lúzerkusen jelzőket egy életre letörölhetik magukról a BayArena környékén – s bár az ő esetükben a csúcsra jutás sem ment könnyen, ott maradniuk talán ennél is nehezebb lesz. Láttuk, mi történt, mikor legutóbb valaki beelőzte a nagy Bayern Münchent: meglehet, receptet is felírnak majd a gyógyszergyáriak", ha a bajoroknak elgurulna a gyógyszere...

2410_1.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://lacusatya.blog.hu/api/trackback/id/tr2818387319

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása