Elmélked- és sport egy görögkatolikus pap tollából

Elmélked- és sport egy görögkatolikus pap tollából

Örömhírvétel 2021-ben

2021. március 25. - obbagy.laszlo

A rozsályi görögkatolikus templom ikonosztázionjának ünnepsorában nincs megfestve Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe. Elsőre kicsit furcsa: talán nem tartozik a legfontosabb ünnepek közé? Megijedni nem kell: ha nem is az ünnepsorban, de központi helyen szerepel a mai ünnep, az angyali üdvözlet jelenete. Bizony, a királyi ajtón látjuk megfestve Gábor arkangyal látogatását Máriánál. És jól is van ez így. Központi helyet érdemel Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe – nem csak a naptárban, a mi életünkben, szívünkben is. Pedig gyakran elbújik a nagyböjtben, lapul a rejtekben, szinte észre sem vesszük, mégsem intézhetjük el egy kézlegyintéssel. Most meg pláne nem, amikor magának az ünnep nevének értelmezésével, pontosabban megélésével gyakran gondban is vagyunk. Egy éve már, hogy meghatározza mindennapjainkat a szűnni nem akaró járvány, a rettegés, a félelem, s talán aktuális lehet ma a kérdés: Örömhírvétel ünnepén vajon mégis mi okunk lehet idén az örömre? Mi lehet a mai örömhírünk?

angyali_udvozlet.jpg

Az Evangélium szó maga is örömhírt, jó hírt jelent, s a mindnyájunk számára ismert örömhírből, a mai evangéliumi történetből három mondatot szeretnék kiragadni. „Ne félj Mária! Kegyelmet találtál Istennél!” Az Isten szorongatott helyzetében sem hagyja magára az embert. De jó lenne, ha ezt mindnyájan elhinnénk! De jó lenne, ha nem csak rövid távú boldogságban gondolkoznánk, de tudatosítanánk magunkban azt is, hogy Isten kegyelme, nos, ez nem a következő két hétre vagy félévre szól. Talán mai ünnepünk neve nem jelenlegi kedélyállapotunkat, közhangulatunkat tükrözi, de nem is közeljövőnk örömeit, vigaszait kell, hogy elsődlegesen keressük! Persze, az is fontos és bevallom, én is örülnék, ha este, mikor a híreket hallgatjuk, több örömhírrel, jó hírrel találkoznánk: kevesebb lenne a háború, kevesebb a tragédia és gyilkosság, kevesebb az emberek közötti viszály és ellenségeskedés, szeretetlenség, este például megverhetnénk a lengyeleket fociban, nem beszélve arról, hogy véget érhetne ez a világjárvány is. A mai örömhírünk nem ilyen örömhír, a mai örömhírünk hosszú távon nyújt megnyugvást és lesz életünk legnagyobb boldogsága és reménye. Abban a pillanatban, hogy a kis názáreti lánykát kiválasztotta és meghívta az Úr és megfogant méhében a magzat, a Világ Megváltója, az Isten végérvényesen letette a voksát legfőbb teremtményei, az emberek mellett. Eldőlt az Örök Élet! „Ma van a mi üdvösségünk kezdete és az örök titoknak megnyilatkozása…” – énekeltük a tropárban. A mi örömünk nem a következő hetekre, hónapokra, nem e világra szól. Az Isten hosszabb távra tervez velünk. S bár az örömöt, a boldogságot ezekben a napokban talán gyakran nehezebben is éljük meg, erőt kell merítenünk a mai ünnepből. Nincs miért aggodalmaskodnunk, mert az Isten rólunk sem felejtkezik meg! „Ne félj Mária! Kegyelmet találtál az Istennél!” Ezt a mondatot egy cetlire, a nevünket behelyettesítve akár ki is írhatjuk otthon az asztalunkra vagy ha van, imasarkunkra!

oromhirvetel.jpg

Az angyalnak aztán van egy másik kulcsmondata is: „Istennél semmi sem lehetetlen!” Érdekesség, de a hírvivő arkangyalnak, Gábrielnek a neve azt jelenti, hogy Isten ereje. Az Isten naponta megmutatja erejét. Bármi történik velünk, akár jónak, akár rossznak is gondoljuk, azért történik, mert az Isten hatalmas. És mivel az Isten hatalmas és erős, ezért lehet igaz az angyal kijelentése: „Istennél semmi sem lehetetlen!” És itt bármire gondolhatunk, határ a csillagos ég!. Ha szárazság van vagy túl sok a csapadék és ez nem jó a termőföldnek – bíznom kell Isten erejében, abban, hogy megsegít. Elveszítettem férjemet és feleségemet, gyermekem távol él tőlem és úgy érzem, belepusztulok a magányba – bíznom kell Isten erejében és abban, hogy megsegít. Régóta várunk gyermekáldásra a feleségemmel, férjemmel, s lassan már kezdünk lemondani arról, hogy családot alapíthatunk - bíznom kell Isten erejében és abban, hogy megsegít. Beteg vagyok, elkaptam a koronavírust, mi lesz velem és szeretteimmel? – bíznom kell Isten erejében és abban, hogy megsegít. A Mindenható nem félelmet kelteni akar az emberben, nem megijeszteni és elrettenteni akarja, a célja, hogy merjünk hinni, merjünk bízni benne. Látjuk, egy 16 éves názáreti lányka bízott Isten erejében és abban, hogy megsegíti.

Erőt kell merítenünk Szűz Mária hitéből! „Íme, az Úr szolgálóleánya, legyen nekem a te igéd szerint!” Ráhagyatkozni az Istenre, na, az nehéz! Az ember mindig mindent maga akar elérni. „Majd én kézbe veszem a dolgokat, én irányítom a saját életemet. Az Isten ne szóljon bele, én úgyis jobban tudom!” Biztos ez? Máriának 16 évesen volt bölcsessége és nem utolsósorban hite megérteni és belátni, hogy ez nem így működik. „Legyen nekem a te igéd szerint.” Akár könnyűnek, akár nehéznek is érezte a feladatot, Mária igent mondott a meghívásra. Könnyű a jóhoz hozzászokni, könnyű arra igent mondani, amit szeretünk, de vajon mi van a keresztekkel, mi van a nehezebb próbatételekkel? Ha a jó dolgokat elfogadjuk Isten kezéből, a rosszakat miért ne fogadnánk el? Ugyanaz a Mária, akiről most azt olvassuk, hogy kegyelemmel teljes meg áldottabb minden asszonynál, akit az Isten kiválasztott… Nos, ugyanez a Mária egy hét múlva végignézi Fia Passióját és karjaiban fogja tartani halott gyermekét. Tőr járja át a szívét, de a hite erősebb minden fájdalomnál. Biztosak lehetünk abban, hogy Máriában is voltak aggályok meg kétségek. Kellett neki idő, hogy megértse küldetését. Azt olvassuk az Evangéliumban, hogy amikor a 12 éves Jézust a templomban felejtették a szülei, Mária szívébe véste Jézus szavait, gondolkodott rajtuk. Én kétszer annyi idős vagyok, mint amennyi Mária lehetett, de ilyen hitről csak álmodni merek. Ne féljünk attól, hogy rábízzuk magunkat az Isten akaratára! Minden kegyelem az ember életében – ha e vezérfonál mentén élünk, talán ez a ráhagyatkozás is sikerülni fog.

Hiszen tudjuk: „Istennél semmi sem lehetetlen!”

el_greco_angyali_udvozlet_2.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://lacusatya.blog.hu/api/trackback/id/tr416479268

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Meg nem értett 2021.06.01. 17:48:31

"Az Isten szorongatott helyzetében sem hagyja magára az embert. De jó lenne, ha ezt mindnyájan elhinnénk" Nagyon rossz kötődési mintáink vannak. Semmihez és senkihez nem tudunk biztonságosan kötődni,Istennél ez úgy (is) jelenik meg,hogy nem hisszük el,hogy mindig az életünk része.Nem korrigálták a bevésett sémát azzal,hogy hangsúlyozzák úgy mint az idézetben. Ám ez is csak egy külső szöveg,hiába való (illetve nem tudja teljesen gyógyítani),ha belül nem így érzünk.

"Isten kegyelme" Ezt viszont a papok tévesztik el,mert dolgokhoz kötik "Isten kegyelmét" sőt,azt is megmondják kinek jár. Pedig csak annyit kellene csinálni,hogy nem beszélünk Isten nevében,hanem azt mondjuk Isten annak ad kegyelmet akinek akar. Ám ez ellentmond a "józan" eszünknek,az igazság érzetünknek és annak,hogy muszáj tudnunk arra választ,kinek ad Isten kegyelmet.

"a Világ Megváltója" Itt világról beszélsz,mert a legnagyob-ban gondolkodsz,de utána rögtön szelektálsz azzal,hogy kijelented,hogy aki hisz Istenben,aki követi Isten parancsait,stb. Tehát míg a "világról" beszélsz,valójában nem is akarsz a világra gondolni,hanem önző és gőgös módon igyekszel kirekeszteni. Látod,ez a különbség az istenfogalmad ami helyes (a világ megváltója) és az istenképzeted (ami sérült) (csak ha hiszel Istenben) között. Biztosan nem figyeltél még fel rá,ajánlom vedd végig,rengeteg hasonló van.

"Nincs miért aggodalmaskodnunk, mert az Isten rólunk sem felejtkezik meg!" Maga az aggodalom nem rossz,azt jelenti felmértük a tetteink következményét, ez vonatkozhat a múltra és a jövőre is. Itt inkább az arányosságot kellene megtanítani az embereknek. Milyen együgyűen jelentünk ki vagy tanítunk dolgokat: ne aggódj. A helyes az lenne,hogy ha megtanítanánk egymásnak a helyes mértéket,azt,hogy az életünk tervezésénél,mekkora hangsúlyt fektessünk az aggódásra. De hát ehhez gondolkodni kellene,az meg ..ilyen esetekben alig megy.

Meg nem értett 2021.06.01. 22:20:54

„Istennél semmi sem lehetetlen!” Itt nem mindegy az érem melyik felét nézzük.Ha kapaszkodóra van szükségünk,akkor helyes. Azonban ha az igazság oldaláról,akkor velejéig gonosz gondolat. Mert ha tudjuk,hogy Istennek minden lehetséges,akkor anyukámat mért nem mentette meg a ráktól? Kit hibáztatunk itt? Istent. Ha egyik sem,akkor jönnek a magyarázatok,ilyenkor az érem az élére esik.

"Bármi történik velünk, akár jónak, akár rossznak is gondoljuk, azért történik, mert az Isten hatalmas." Ez butaság,de óriási. Azért rohad a fogam,mert nem ápoltam. Azért ilyen a gyermekem,mert így neveltem,bár itt azért a gyermeknek is szerepe van. Azért nem lesz hal hamarosan a tengerekben,mert mindent kifogtunk. Azért fáj a térdem és nincs vesekövem,mert az a gyenge pontom,arra nem tudtam vigyázni. Azért vizsgáztam jól,mert tanultam. Ha már ajnározni akarod Istent,csináld úgy ahogyan jó,pl: Isten nélkül semmi sem létezhet. De mindenért Istent tenni felelőssé,azt jelenti,hogy nem vesszük észre magunkat. Ha nem vesszük észre magunkat,nem is tudunk felelősséget vállalni tetteinkért. Nem is akarunk,mert jobb mutogatni kifelé,mint mutogatni magunkra.

"bíznom kell Isten erejében és abban, hogy megsegít." Imádjátok a fél igazságokat. Istenben bízhatsz,de kérdezd meg magadtól,"én mindent megteszek a cél érdekében?" Felfogod mit írok? Bízhatsz Istenben,de vedd észre a magad részét is és próbáld megtenni azt,így Isten is hozzáteszi az Ő részét. Példa kell? Ha a gyerekednek nem adsz enni,meghal,függetlenül attól,hogy Isten szereti e a gyermeket.

"A Mindenható nem félelmet kelteni akar az emberben, nem megijeszteni és elrettenteni akarja, a célja, hogy merjünk hinni, merjünk bízni benne." A "Mindenható",de szeretem e nevet,de ha egy egyiptomi elolvassa,hogy a zsidók istene,minden elsőszülöttet megölt,mert a fáraó nem engedte el őket,vajon ujjongásba kezd vagy félelmet ébreszt e mese benne? Vagy egyszerűen,agyatlanul talál rá egy magyarázatot. Itt is megjelenik a jó istenfogalom,de a romlott istenképzet.

Meg nem értett 2021.06.02. 10:43:44

"Ráhagyatkozni az Istenre, na, az nehéz!" Ilyenkor mindig felmerül a kérdés bennem,hogy Isten vajon marionett bábukat teremtett,vagy egy olyan lényt aki mer felelősséget vállalni a cselekedeteiért, és döntéseiért,ami önálló. Ez a ráhagyatkozás egy vallási buzgalom mögé rejtett gyáva cselekedet.

„Majd én kézbe veszem a dolgokat, én irányítom a saját életemet. Az Isten ne szóljon bele, én úgyis jobban tudom!” Ez egy gyerekes hozzá állás. Mindenkinek a sorsa jobbára a maga kezében van úgy,hogy a többiek is hatást gyakorolnak rá. Az a vallási buzgalom,mely azt hiszi,hogy mindent Isten intéz az életükben,hatalmas függést és terhet ró az emberre. Pl.: nyugodtan imádkozz Istenhez,hogy ne kapj tüdő rákot,de te is tegyél érte,szokj le a dohányzásról. Tehát ne várd Istentől,hogy irányítsa az életedet,mikor te is megtudod azt tenni. Ne kerüld el a felelősséget magadért.

"Ha a jó dolgokat elfogadjuk Isten kezéből, a rosszakat miért ne fogadnánk el?" Szörnyű istenképzeted van,mert feltételezed,hogy Isten ad rossz dolgokat.Itt is hárítasz és semmibe veszed magadat, persze könnyebb mutogatni az Istenre vagy a sátánra,azért ami történt veled. Ez a könnyű út.

"Ne féljünk attól, hogy rábízzuk magunkat az Isten akaratára!" Vajon mért nem vagyunk képesek azt gondolni,hogy Isten csak szemlélődik? Helyette egy olyan Istent képzelünk el,aki menedzser, orvos,jó tündér,dzsinn,stb. Ki ki azt,amire éppen szüksége van,majd mikor a probléma megoldódott,Istent eldobjuk vagy elfelejtjük. Hová lesz az ember,ha akarat nélkülivé válik? Isten vajon ilyen embert álmodott meg? Akarathiányosat,akaratgyengét?
süti beállítások módosítása