Bár nem volt kimondott nagyböjti fogadalmam, hogy nem blogolok másfél hónapon keresztül, végül úgy hozta az élet, hogy bár téma lett volna bőségesen, az időm nem nagyon engedte, hogy klaviatúrát ragadjak. Na, de most!!! :) A tinglitangli és viszonylag keveseket lázba hozó BL nyolcaddöntős párharcok után borítékolható volt, hogy a negyeddöntőkben már parádés meccsek várhatnak ránk, és hát valóban, minden adott ahhoz, hogy a jelenlegi szezon után alapos átalakításon és ráncfelvarráson áteső Bajnokok Ligája idei utolsó fázisára sokáig emlékezzünk majd. Hasonlóképpen óriási meccsek várhatóak az Európa-Liga véghajrájában is, így jelen szösszenetemben ennek a két európai kupasorozatnak a 8 párharcát veszem górcső alá, teszem meg tétjeimet, sőt, hozok ki győzteseket is. Köszönöm, ha velem tartasz!
Arsenal – Bayern München
Rég nem látott, izgalmas bajnoki versenyfutás zajlik Angliában, s ez az Arsenal és a Manchester City BL menetelését is erősen befolyásolhatja. Mindketten kőkemény riválist kaptak a 8 között, s ha innen továbbmennek, egymás ellen játszhatnak a döntőért. Motiváció az biztosan lesz, különösen a londoniaknál, akik 7 év után jutottak vissza a Bajnokok Ligájába, s 2010 után először élték túl a nyolcaddöntőt! A sorozat egyik legnagyobb esélyeséről beszélünk, ezt ki kell mondani, és egy érdekes tény, ami mellettük szól: a Portót legutóbb búcsúztató 5 csapat döntőig jutott az adott évben: a Juventus 2017-ben, a Liverpool 2018-ban és 2019-ben, a Chelsea 2021-ben és az Inter tavaly. Már pedig idén a portugálokat az Arsenal búcsúztatta, még ha ehhez büntetőrúgásokra is volt szükség… Nagy kérdés, az Emirates környékén mi a prioritás: 20 év után Premier League-t nyerni, vagy menni még egy kört a BL-ben? Egy évvel ezelőtt is sokáig harcban volt a bajnoki címért az Arsenal, de aztán egy páratlan sérüléshullám és néhány gyengébb eredmény megakadályozta, hogy Mikel Arteta fiai ünnepeljenek. Most erősebbnek tűnnek az „Ágyúsok”, mint egy évvel ezelőtt, viszont riválisból is eggyel több akad, a hamvaiból feltámadó Liverpool személyében. Egyik sorozatban sem lesz könnyű dolguk… Az, hogy az előző évekhez képest sokkal stabilabbak hátul, David Raya kapus mellett leginkább a Gabriel – Saliba duó érdeme, akik idén sérülés nélkül, és szinte hibátlanul futballozzák végig az évet. A két új igazolás, Declan Rice és Kai Havertz a vártnál talán könnyebben beilleszkedtek, utóbbi ráadásul fontos gólok szerzője is idén – pedig mennyien féltek tőle a chelsea-s szerencsétlenkedéseit látva… A csapatkapitány, Martin Odegaard évről évre jobb, egyszer talán még Madridban is megsiratják majd, hogy lemondtak róla… Bukayo Saka a 14 gólja mellé kiosztott már 8 asszisztot is. Szóval van itt minőség bőven. Hogy jobb lenne ez a csapat attól, amelyik legutóbb bajnokságot nyert? Hadd könnyezze meg minden „Ágyús”: akkor Thierry Henry, Robert Pirés, Freddie Ljungberg, Patrick Vieira, Ashley Cole, Sol Campbell, Dennis Bergkamp, Gilberto Silva és szegény José Antonio Reyes viselték az Arsenal ikonikus mezét… Ez a csapat még nem az a csapat, de egyszer akár el is juthat annak a csapatnak a szintjére…
Dominiknak fél szezon kellett ahhoz, ami Kane-nek egy évtized alatt nem sikerült...
A Bayern Münchent nem kell, hogy összehasonlítsam a legutóbbi bajnokcsapattal, tekintve, hogy az 11 hónapja volt, ám idén 11 év után végre nem Münchenbe kerül a Salátástál – és ehhez nagyon gáláns módon Thomas Tuchel is gratulált már a várhatóan trónfosztó Bayer Leverkusennek. A müncheniek számára maradt a Bajnokok Ligája, tekintve, hogy a kupából egy harmadosztályú csapat már korábban kiejtette őket. Ha a BL-t megnyeri Thomas Tuchel, ha az állását nem is, a szezont legalább valamennyire megmenti. Ebben sokat segíthet az a Harry Kane, aki történetesen nagyon szeret az Arsenal ellen futballozni… Csórikám azért igazolt el a Tottenhamből Németországba, hogy végre trófeákat nyerjen, erre első szezonjában 11 év után először nem a Bayern München lesz a bajnok. Persze, ez legkevésbé sem az ő hibája, hiszen már debütáló szezonjában 32 bajnoki gólnál jár, és még mindig van (igaz, egyre halványabb) esélye arra, hogy megdöntse Lewandowski 41 gólos ligarekordját. Vajon ez boldoggá fogja tenni őt, ha közben nem nyer semmit? Harry Kane mellett igazán csak Jamal Musiala dicsérhető idei teljesítménye alapján: 10 gólja és 6 gólpassza nem rossz teljesítmény. Botrányosan visszaesett ugyanakkor Leroy Sane formája, pedig, ha valaki, ő kiválóan kezdte a szezont Münchenben. A 11 bajnoki gólnál és 8 gólpassznál járó szélső október 28-án, a Darmstadt 8-0-s gázolásakor szerzett utoljára gólt, s 2024-ben gólpasszból is csak hármat adott a Bundesligában. Ez kevés – mint ahogy Thomas Tuchel teljesítménye is az a bajor kispadon, de ne felejtsük el: a Chelsea-vel is úgy nyert Bajnokok Ligáját, hogy őt és csapatát is mindenki leírta…
Tipp: A jelenlegi formát nézve nagyon bátor tipp ez a részemről, de a nemzetközi rutin és Harry Kane személye miatt szerintem a Bayern München jut tovább 4-3-as összesítéssel – bár ez a Rice, Odegaard, Saka középpályássor nagyon félelmetes… Remek meccsek lesznek! Sok múlik azon, hogy Londonban egy gólnál nagyobb különbséggel tud-e nyerni az Arsenal… A Bayern erőt meríthet a legutóbbi párharcukból: 2017-ben mindkét meccset 5-1-re nyerték a bajorok. Akkor más szelek fújtak Münchenben és Londonban is...
Real Madrid – Manchester City
30 forduló alatt mindössze 1 vereség és csupán 20 kapott gól – ez megmagyarázza, miért vezeti 8 pont előnnyel a Real Madrid a spanyol ligát. Persze, a Manchester City a BL-ben más kávéház lesz. A címvédő az ellenfél, az a ManCity, akikkel az elmúlt 4 szezonból már harmadszor játszunk dupla meccset, és csak 2022-ben jöttünk ki jól a párharcból. Tavaly egyenesen négyet kaptunk tőlük, és megsemmisítették a habfehéreket. Most is ők a párharc esélyesei. Akkor miben bízhat a Real Madrid? Abban, hogy Benzema tavalyi góljait szétosztotta a három támadó: ha csak a spanyol ligát nézzük, Bellingham 16, Vinicius 12, Rodrygo 10 gólos. Vagyis nem egy embertől várjuk a csodát, mindig van valaki, aki a sereg élére álljon. Dani Carvajal élete formájában labdázgat, legutóbb 2017/18 körül játszott ilyen jól. Ugyanezt mondhatjuk Toni Kroosról is, aki ragyogó teljesítménye elismeréseként kapott egy éves szerződéshosszabbítást. Brahim Diaz játéka is meggyőző, ő milánói kölcsönből tért vissza, muszáj megtartani. Lehet, idén még nem lesz BL győzelem, de ha érkezik Kylian Mbappé és Münchenből Alphonso Davies, akkor rettegj, Európa! Rettegj, világ!
De addig még szeretne idén is tarolni a Manchester City, hogy ne a Real Madrid legyen az egyetlen címvédő csapat a Bajnokok Ligájában. Ehhez az első lépést éppen a blancók testén keresztül tehetik meg Pep Guardioláék. Bár Erling Haaland vezeti a Premier League góllövőlistáját, koránt sincs kirobbanó formában. Sőt, nem is ő idén a City legveszélyesebb fegyvere, hanem az a Phil Foden, aki csak a Premier League-ben már 14 gólnál és 7 asszisztnál jár – és nem középcsatárként. Rodri idén is a fontos gólok szerzője, s olykor Bernardo Silva lába is elsül. Ilyen kihívással, mint ami most vár rá, Spanyolországban nem találkozott még idén a Madrid, és az a baj, hogy nem elég egy Erling Haalandot semlegesíteni: rajta kívül vannak még vagy öten, akik a különbséget jelenthetik majd. A tavalyinál mindenképpen szorosabb párharcra számítok, és a szívem nem tudja azt mondani, hogy az angolok (???) mennek tovább – holott a realitás és az esélyek is mást mondanak.
Tipp: Vágyálom, de a Real Madrid 4-2-es összesítéssel továbbmegy!
Atletico Madrid – Borussia Dortmund
A Borussia Dortmund a Bayern München legyőzése után lépéselőnybe került a Bajnokok Ligája indulásért zajló harcban, de ez a csapat teljességgel kiszámíthatatlan idén. Már a halálcsoportból való továbbjutásukra sem számított senki a Bajnokok Ligájában, a Bundesligában meg egyszer nagyon jól játszanak, egyszer meg csapnivaló produkciót reprezentálnak. Donyell Malen és Niclas Füllkrug is pazar formában futballoznak, mindketten 11 gólnál tartanak, ami ugyan nagyon távol van az idei Bundesliga csúcsteljesítményeitől, de azért messze nem tragikus. Persze, én szívesebben nézem a 32 gólos Harry Kane-t, a 24 gólos Guirassy-t és a 21 gólos Opendát – ők 28 forduló után tartanak itt. Tavaly a még a Werder Bremen-t erősítő Füllkrug és a szinte az egész tavaszt sérülés miatt kihagyó Christopher Nkunku 16 góllal lettek társgólkirályok… A 16 gólja idén is meglehet Füllkrugnak, de szerintem jobban motiválja a BL elődöntő lehetősége. Legutóbb ilyen magasságokban 11 éve járt a klub, Mats Hummels és Marco Reus már akkor is a klub kötelékébe tartoztak. Lelkiismeret-furdalásom lenne, ha Julian Brandt nevét nem említeném meg: 6 gól és 11 gólpassz a bajnoki mérlege.
Van, ami nem változik: Hummels és Reus még mindig a Dortmundban focizik. Felismered, ki húzódik meg a háttérben? :)
Az Atletico Madrid egyelőre látótávolságon kívül van a hazai dobogótól, a legnagyobb harcot az Athletic Bilbaóval vívja a negyedik helyért. A nyolcaddöntők legnagyobb bravúrja az volt, hogy kiejtették az előző évi BL döntős Intert, pedig azt a párharcot már az odavágón eldönthették volna az olaszok – de aztán a szétlövésben jobbak voltak a „matracosok”. A spanyolok futballját meghatározza Antoine Griezmann játéka, aki a 2022-es vb óta újra csúcsformában futballozik. Ha ő nincs a pályán, egészen más, és esélytelen az Atletico. Rodrigo de Paul hamar beilleszkedett a favágók közé, méltán viszi tovább Raúl Garcia, Gabi és Diego Costa szellemiségét, lelki örökségét… Alvaro Moráta egészen jó szezont fut. Az Atleticónál még azt is elhiszik róla, hogy tud futballozni, de engem nem tudnak átverni. Mindent egybevetve, ha a szurkolójuk lennék, én sírógörcsöt kapnék, ha eszembe jutna, hogy egyszer ennek a klubnak Fernando Torres, Diego Forlán, Radamel Falcao vagy Sergio Aguero volt a középcsatára… Az Inter elleni párharcot Memphis Depay döntötte el. A középpályán még mindig ott van Marcos Llorente, Koke és Saul Niguez. A kispadon már lassan 13 éve Diego Simeone. De ha a Dortmund kiveszi Griezmannt a játékból, ki fog esni az Atletico a BL-ből. Az se mellettük szól, hogy idegenben játsszák a visszavágót. Nagyon nem megy az Atletinek távol az otthontól, ráadásul tudjuk, a Borussia milyen szurkolótáborral rendelkezik… A rettegett Sárga Fal matracokat fal…
Tipp: A Borussia Dortmund jut tovább, összesítésben 2-2, aztán tizenegyesek döntenek!
Lehet, a varázslat is kevés lesz?
PSG – Barcelona
Na most melyik ujjamba harapjak? Egyik csapatot sem szeretem, sőt,,, Tudjátok mit? Essen ki mindkettő! Tudom, ez nem lehetséges, de ha már Jürgen Kloppnak lehetett olyan kívánsága, hogy a ManCity – Arsenal rangadón mindketten veszítsenek, talán én is kérhetek ilyet… „Minden lehetséges annak, aki hisz.” (Mk 9,23) „Nehéz az lehet, de lehetetlen az nincs!” (Kowalsky meg a Vega) Messivel és Neymarral nem sikerült, most végre összejöhet a történelmi triplázás Párizsban? A francia bajnokság lényegében már zsebben, a kupában pedig bejutottak a döntőbe. A BL-ben a papíron jóval könnyebb ágra kerültek, persze láttunk már nagy hasra eséseket, a PSG-től is… Nyílt titok, hogy Kylian Mbappé nem ír alá új szerződést, hanem a szezon végén távozik Párizsból, de becsületére legyen mondva, hogy utolsó szezonjában nem játssza a durcás kisfiút, hanem mindent megtesz klubja sikeréért. Már amikor Luis Enrique a pályán tartja, merthogy jövő építés címszó alatt nem egyszer lecserélte, vagy pályára sem küldte a világ egyik legjobb támadóját. Így talán még szebb a bajnokságban termelt 24 gól, amihez a kupában még nyolcat, a Bajnokok Ligájában pedig hatot pakolt hozzá. A Real Sociedadot tulajdonképpen az ő góljai roppantották össze, ezért sem gondolom, hogy a Barcelona ellen jegelné majd őt Luis Enrique. Egyébként nem csak a franciák kispadján ülő edző miatt ígérkezik izgalmasnak ez a párosítás, hiszen 2015-ben vele sikerült utoljára BL-t nyernie a katalán bandának (hihetetlen, de ennek idén már 9 éve…), sőt, abban az évben tripláztak is, hanem a porcelánlábú Ousmane Dembelé miatt is, aki kivételes képességei ellenére nem tudta Barcelonában megmutatni huzamosabb ideig, mit tud, mert több időt töltött az orvosi szobában, mint a zöld gyepen. A továbbjutás ott dőlhet el, hogy van-e bárki, aki felveszi a versenyt versenyfutásban a két franciával – aztán ki tudja, még az is lehet, hogy egy harmadik francia, Kolo Muani, vagy az ifjú portugál, Goncalo Ramos lép elő főszereplővé… Egységesebb csapat benyomását kelti a PSG, mint a korábbi években, de hogy több esélye lenne a hőn áhított trófeára? Aki ezt állítja, annak azt javaslom, hogy gyógyszerre ne igyon.
A két csapat közötti kapocs: Neymar 2017-ben világrekordért igazolt Barcelonából Párizsba. Tíz év alatt ő is kikerekedett...
Már csak azért se, mert lesz egy fullmotivált Barcelona is a pályán. A Barcelona, mióta Xavi bejelentette távozási szándékát, sokkal felszabadultabbnak tűnik. A bajnoki címre kevés esélyük van már (bár, ha győznek majd a Santiago Bernabeu stadionban, még valamelyest nyílttá tehetik a bajnoki versenyfutást…), s a rengeteg sérült miatt már most megismerkedhettünk a jövő sztárjai közül néhánnyal. A 21 éves Pedri és a 19 éves Gavi matuzsálemeknek tűnnek a 17 éves Pau Cubarsihoz és a 16 éves Lamine Yamalhoz képest. A Barcelona sztárgyárja kiapadhatatlan, de mindegy is, előbb-utóbb úgyis mindenki a Puskás Akadémián fog kikötni… Robert Lewandowski gólérzékenységében, Ilkay Gündogan zsenialitásában, Ter Stegen bravúrjaiban továbbra is bízhatnak Barcelonában, meg abban is, hogy ez a védelem nagyságrendekkel jobb, mint amelyik legutóbb farkasszemet nézett a PSG-vel. Akkor a franciák az odavágón négyet gurítottak. Én a katalánokat most egy kicsivel esélyesebbnek gondolom a továbbjutásra. Bár lehet, arrafelé már annak is örülnek, hogy három év után újra megélték a BL tavaszt, muhaha… :)
Tipp: Nem számítok sok gólos és sima párharcra, szerintem a Barcelona jut tovább 2-1-es összesítéssel!
4 remek párharcot ígér nekünk a Bajnokok Ligája, minden meccset érdemes lesz nézni! Na, de mi a helyzet az Európa-Ligával?
AC Milan – AS Roma
A párosítás, amiben nehéz megmondani az esélyest. Jose Mourinho menesztése után egy klubikon ült le az AS Roma kispadjára, és Daniele de Rossival nem is néznek ki eddig rosszul a „farkasok”. Sőt, talán jobb formában is vannak, mint aktuális ellenlábasuk, az AC Milan. Persze, nekik sincs miért panaszkodniuk: beelőzték a Juventust, magabiztosan őrzik a második helyet, tisztes távolságban a bajnoki címtől. Akár tartalékolhatnak is az Európa-Ligára: azért szép lenne eltenni ezt a kupát is a vitrinbe. Mike Maignan és Theo Hernandez személyében van egy-egy francia klasszisuk a kapuban és a védelemben, igazából mégis a támadópotenciálban rejlik a milánóiak ereje. Oliver Giroud még 37 évesen is elnyűhetetlen (munkásságát 13 gólja és 8 gólpassza dicséri), Christian Pulisic és Ruben-Loftus Cheek sem hoznak rossz szezont, de a legfontosabb játékos még mindig az a Rafael Leao, akinek a kihagyhatatlanságát nem hatékonysága jelzi. Nem egy gólgép, mindössze 6 bajnoki gólja van, viszont a 8 gólpassza és a rendkívüli alázata, kulcspasszai, gyorsasága, játékintelligenciája pótolhatatlanná teszik őt. Csak Maignan és Theo Hernandez töltött több játékpercet a pályán, mint Tijjani Reijnders, aki egy éve még csapattársa volt Kerkez Milosnak az AZ Alkmaarnál (aki egyébként meg éppen Milánóból ment Hollandiába), s új klubjánál is gyorsan meghatározó alapemberré vált. Őt azért is érdemes figyelnünk, mert az ősszel a Nemzetek Ligájában játszunk majd a hollandokkal is.
Az AS Roma jelenleg az 5. helyen áll a Serie A-ban, de egyaránt lehet még harmadik, s akár még nyolcadik is. Szóval a fővárosiak számára minden meccs felér egy döntővel. Ebbe nem nagyon fér bele a rotálás. Önbizalom-növelésnek mindenképp jó, hogy egy városi derbin aratott 1-0-s győzelemből jönnek, egyébként is, az Inter elleni 4-2-es vereség óta veretlenek, s 7 meccsből ötöt megnyertek. Mivel az azelőtti 3 bajnokit is behúzták, elmondhatjuk, hogy Daniele de Rossi irányításával 11 bajnokiból nyolcat megnyertek, s csak egyet veszítettek el. Ha innen nézzük, ez pazar teljesítmény. A gólokért Romelu Lukaku felel, aki az Európa-Ligában egyébként is nagyon otthon érzi magát. A bajnokságban 10, Európában 7 gólja van, miközben korábban az Inter mezében is volt egy 7, az Everton (!) mezében pedig egy 8 gólos szezonja az Európa-Ligában. Ha valakitől retteghetnek Milánóban, az ő, valamint az argentin Paulo Dybala, aki idén a szokottnál több időt tud a pályán lenni sokak megelégedésére. Lorenzo Pellegrinit érdemes még kiemelni, aki 7 bajnoki gólnál jár, míg a védő Gianluca Mancini nem csak hátul végez tisztességes munkát: 4 góljából az utolsóval eldöntötte a Lazio elleni városi derbit. A sokáig kirobbanthatatlannak tűnő Európa-bajnok kapus, Rui Patricio február 10-e óta nem védett klubjában (ekkor kaptak ki az Intertől…), úgy tűnik, Mile Svilar már nem csak az európai kupaporondon élvezi a bizalmat. Igazából, ahogyan elintézték a Brightont az előző körben, figyelmeztető jel kell, hogy legyen, én mindezek ellenére úgy gondolom, meglepetés lenne, ha nem az AC Milan kerülne a 4 közé. Nem ebben a párharcban látom, hogy borulna a papírforma…
Tipp: 3-1-es összesítéssel továbbjut az AC Milan
Ez a Roma már nem az a Roma...
Benfica – Olympique Marseille
A párharc, aminek résztvevőiről keveset tudok, mégis azt mondom, érdemes lesz ezt a randevút is figyelni! A Benfica élet-halál harcot vív Portugáliában a bajnoki címért, de tovább üldözi Guttmann Béla átkát is, ami látva a riválisok erejét, nem idén fog megtörni. Mint ismert, az egykori legendás sikeredző méltatlan elküldése után megátkozta a klubot, hogy az 100 évig ne nyerjen nemzetközi trófeát – hát nem is nyert, pedig többször is közel állt hozzá. Nyolc kupadöntőt bukott azóta a Benfica: ötször a BEK, háromszor az UEFA kupa / Európa-Liga győzelem kapujában hasaltak el, míg Gutmann Bélával két BEK győzelem még összejött… Ennek alapján le se kellene játszani a Marseille elleni duplacsörtét, de meglátásom szerint kár lenne ezt kihagyni, mert én egészen jó és gólzáporos meccsekre számítok. Az egyik oldalon ott van Rafa Silva (csak a portugál bajnokságban 12 gól és 11 gólpassz!), Angel di Maria és a bajnokság legjobb kapusa, az ukrán Anatoliy Trubin, míg a másik oldalon Pierre-Emerick Aubameyang, Ismaila Sarr és Jordan Veretout, csak hogy említsek néhányat a húzónevek közül. Bármelyik csapat is jut tovább, alighanem megbecsüli az elődöntőt, ahol jó eséllyel a Liverpool vár majd rá.
Tipp: 6-5-ös összesítéssel továbbjut a Benfica
Leverkusen – West Ham United
A West Ham a Konferencialiga címvédője, az előző körben a Freiburgnak rúgtak egy ötöst, de én nem gondolom, hogy Leverkusenben gatyát cserélnének látva az izmos riválist. A támadójátéka a legnagyobb fegyvere a londoni csapatnak, Jarrod Bowen, Mohammed Kudus és Lucas Paqueta nagy szezont futnak, bőven okozhatnak fejfájást a „gyógyszergyáriaknak”. Persze, azért ne féltsük a 42 meccs óta veretlen Bayer Leverkusent… Kupadöntőbe jutottak, ahol a másodosztályú Kaiserslautern ellen egyértelmű esélyesek lesznek. A Bundesligában a komplett mezőnyt oktatják, és egyre közelebb vannak a történelmi veretlen szezonhoz a Bundesligában, ami még soha, egy csapatnak sem jött össze. Ha az eredmények úgy alakulnak, már a hétvégén bajnok lehet a Leverkusen – jelenleg 16 pont az előnyük! Általában a Bayern München szokott ennyivel vezetni… Xabi Alonso egy zseni volt a pályán, és egyelőre úgy tűnik, amihez edzőként hozzáér, az is arannyá változik. A két szélsőre, Jeremie Frimpongra és Alejandro Grimaldóra elfogytak a jelzők (előbbi 8 gólt és 7 gólpasszt jegyez, utóbbi 9 gólja mellé 11 asszisztot adott – mindketten szárnyvédők!) Granit Xhaka, Jonas Hofman és Victor Boniface leigazolása telitalálat volt és végre Florian Wirtz is egészséges tudott maradni (8 gól és 10 gólpassz). Azért a magyar válogatott a nyári Eb előtt jó, ha felkészül a Musiala, Wirtz duóra… És akkor Patrick Schicket még nem is említettük, aki eddig főleg az Európa-Ligában gyűjtögette a játékperceket, s nagy szükség volt a góljaira az előző körben a Qarabag ellen – na, az azeri csapatba majdnem beletört a németek bicskája… Mindkét meccsen 2-0-s hátrányból jöttek vissza, az odavágón Schick a 92. percben egalizált, a visszavágón pedig a 93., majd a 98. percben (még a rendes játékidő hosszabbításában) szerzett továbbjutást érő gólokat. Mivel ez már alighanem egy kevéssé tartalékoló, élesebb Leverkusen lesz, szerény meglátásom szerint David Moyes csak a „jó halál kegyelméért” imádkozhat majd – hogy mennyire lesznek kegyesek a németek, szerintem csak rajtuk múlik.
Tippem: 4-1-es összesítéssel jut tovább a Bayer Leverkusen
Liverpool – Atalanta
Nehéz elképzelni, hogy ebből a párharcból ne az angolok menjenek tovább, de előre, játék nélkül Jürgen Kloppék sem fogják ölbe kapni a továbbjutást – és ezzel a leköszönő, 9 év után távozó német edzőlegenda is tisztában van. A makulátlan, 4 trófeás szezon immár álom marad a Mersey partján, hiszen egy őrült meccsen a rémgyenge Manchester United lenyomta őket az FA kupában, de a februári Ligakupa győzelem után egészen vasárnapig vezették a Premier League-t, és állnak az Európa Ligában is. Mindkét sorozatban vért kell izzadni a végső győzelemért, de alighanem Európában lesz több esélyük a győzelemre. Ha sikerül az Atalantát búcsúztatni (megsúgom: nem lesz könnyű…), a Benfica – Marseille továbbjutója következik, aztán meg jöhet az álomdöntő, valószínűleg a Leverkusen vagy az AC Milan ellen. Addigra talán minden sérült felépül, merthogy ez a szezon leginkább arról szól, hogy kik a bevethető játékosok. Az persze sosem baj, ha megismerünk néhány fiatalt, ebből a szempontból a Liverpool irigylésre méltó helyzetben van. A Chelsea-t úgy gyűrték le büntetőkkel a Ligakupában, hogy kb. az ificsapattal játszották végig a hosszabbítást. Akkora szíve van ennek a csapatnak, hogy bárhonnan képes visszajönni. Ennyiszer nem fordított idén hátrányból csapat, mint a Liverpool. Kloppért még inkább küzd mindenki. Mindezt úgy, hogy a kulcsemberek közül Alisson Becker, Joel Matip, Trent-Alexander Arnold és Diogo Jota még mindig nem bevethető, és hosszabb ideig volt sérült Curtis Jones, Mohamed Szalah és Szoboszlai Dominik is. De akik játszottak… A kapuban Caoimhin Keheller, a jobbszélen Conor Bradley, középen Alexis McAllister és Wataru Endo, elöl Darwin Nunez, Luis Dias vagy éppen Harvey Elliott… Szerintem a két lehetséges trófea közül legalább az egyiket még bezsebeli a Pool… Szerintem a többség a PL trófeára vágyna, pedig az Európa-Liga győzelemmel Jürgen Klopp elmondhatná, hogy a még utolsó hiányzó trófeáját is megszerezte Liverpoolban.
Hogy szegény Atalantáról meg elfelejtkezünk? Évek óta stílusos és látványos támadófocit játszanak a bergamóiak, Gian Piero Gasperini szimpatikus edző. Most is vannak jó játékosaik, ez tagadhatatlan. Teun Koopmeiners a ligában 11 gólt és 3 gólpasszt jegyez, míg az AC Milantól kiebrudalt Charles De Ketelaere 6 + 6-tal bizonyítja, hogy kár volt őt leírni. Messze van már a rettegett kolumbiai támadóduó, Luis Muriel az Orlando City-ben, míg Duván Zapata a Torinóban futballozik, de az ő pótlásukra érkező Ademola Lookman és Gianluca Scamacca idei szezonjára sem panaszkodhatunk. De hogy ez elég lenne… Szervezett védekezéssel és minimális hibával lehet esélyük. De a futball attól szép játék, hogy bármi megtörténhet.
Tipp: Ha nem is játszi könnyedséggel, de vér, veríték és könnyek nélkül, 5-2-es összesítéssel továbbjut a Liverpool!
Élvezetes döntő lenne, az biztos... :)
5 érdekes kérdés, amire még várjuk a választ a szezonban…
Ki lesz az angol bajnok?
A Manchester City. Sajnos. A Liverpoolnak immár nincs kezében a sorsa, muszáj lett volna győzni az Old Traffordon a hétvégén. Immár 1 ponton belül van a 3 csapat! Persze, számoljunk úgy, hogy a fociban bármi megtörténhet, de ha csak a Liverpool sorsolására ránézek, az első szó, ami eszembe jut, hogy izzasztó. Hátra van még 7 forduló, rengeteg pont szerezhető, de ugyanennyi el is veszíthető. A következő két meccsen, otthon a Crystal Palace és a Fulham otthonában hozni kell a kétszer három pontot. Utána jön az Everton elleni derbi – idegenben. A Goodison Parkba finoman fogalmazva sem győzni jár Klopp… Utána fogadják a Tottenhamet, majd utaznak Birminghambe, az Aston Villához. Ez két nagyon rázós meccs lesz. A Tottenham és a Villa is a BL helyekért küzd. Az Everton meg a bent maradásért. Wolverhamptonban zárja az évet a Liverpool, lehet, annak a meccsnek már tétje sem lesz… Az Arsenal sem érezheti magát komfortosabban: ők még fogadják az Aston Villát és a Chelsea-t, s mennek vendégségbe a Tottenhamhez és a Manchester Unitedhez. Ebből a 4 meccsből borítékolhatóan nem lesz 12 pont. Ezeken kívül még egy idegenbeli Wolverhampton, egy hazai Bournemouth és egy hazai Everton meccs vár rájuk. Minden, csak nem könnyű ez a sorsolás… Bezzeg a Manchester City-nek… Luton, Wolverhampton és West Ham otthon, Tottenham, Brighton, Nottingham és Fulham idegenben. Egyedül a Tottenham tűnik nehéznek, de az sem megoldhatatlan. A Manchester City sajnos nem arról híres, hogy ilyen helyzetekből elbukja a bajnoki címet…
Veretlen marad-e a Bundesligában a Leverkusen?
Igen! Ha eddig 28 meccsen nem verte meg senki őket, az utolsó hatot már csak kihúzzák… Igaz, még utaznak Dortmundba és fogadják a Stuttgartot, ez a két meccs még tartogat izgalmakat. Otthon a Werder Bremennel és az Augsburggal, idegenben a Frankfurttal és a Bochummal játszanak még. Ha a hétvégén eldől a Bundesliga, koncentrációját veszítheti ez a tökéletes gépezet – a motivációját biztosan nem fogja, mert a veretlen bajnoki cím történelmi távlatokban is óriási dolog lenne. Hiába rekordbajnok a Bayern München, nekik ez sohasem jött össze! A Leverkusen viszont megcsinálja, annak ellenére, hogy még az Európa – Ligában is komoly kihívások várnak majd rá!
Beelőzi-e végül a Barcelona a Gironát?
Igen. Ezt már megtette az előző játéknapon, pedig elég sokáig hátát nézte a kisebbik katalán csapatnak a nagyobbik. És sokáig elképzelhetetlennek is tartottam ezt a forgatókönyvet. Immár két pontos előnnyel áll a Barcelona, s bár rá még várnak kőkemény ütközetek Európában, ha okosan menedzseli a maradék 8 fordulót, meglesz számukra az ezüstérem. Ez a maximum, amit a gránátvörös-kékek még kihozhatnak ebből a szezonból. Ami a Gironát illeti, ha maguk mögött tartják az Atletico Madridot és megcsípik a dobogó harmadik fokát, szerintem mindenki nagyon elégedett lesz. Senki nem várta ezt a menetelést ettől a csapattól. Persze, még nem kell, hogy lemondjanak az ezüstéremről, de immár nem az ő kezükben van a sorsuk.
Ha összeáll ez a csatársor Madridban... :)
Eléri – e a 100 pontot az Inter?
Nem. Jelenleg 82 pontjuk van. Ehhez a megszerezhető 21 pontból még 18-at be kellene gyűjteni. Hiába lehengerlő és félelmetes idén Simone Inzaghi legénysége, hiába nincs már kettős terhelés a BL búcsú után, ehhez gyakorlatilag makulátlan teljesítmény kéne. Igaz, már csak egy nehéz meccs vár az Interre, a milánói derbi, ami mindig három esélyes. Ám, amit a Leverkusennél mondtam, itt is helyt álló: mihelyt eldől a bajnoki cím, a játékosok fejben már gyakran vakációzni mennek. Néha szó szerint is, lehet, az utolsó fordulókban tinédzserek is pályára lépnek majd az Interben. Nincs is ezzel semmi baj: szerintem, ha csak 94 pontot szerez az Inter, akkor sem fogják meneszteni Inzaghit és lecserélni a fél keretet a pocsék szereplésre hivatkozva…
Egyik kedvenc focistám volt... Szimpatikus és őszinte nyilatkozat!
Meg tudja-e tartani a 2. helyét a Paks?
Igen. Nem áll jól az utóbbi hetekben a Paks szénája, a legutóbbi 4 bajnokiból hármat is elveszítettek. Szemben a Fehérvár most kezd csúcsformába lendülni: az utolsó 3 meccsükön 7 pontot szereztek, és nem kaptak gólt. A tetemesnek tűnő hátrányból mindössze 4 pont maradt, a hétvégén ráadásul Paks – Fehérvár meccset rendeznek. A hazai pálya miatt ott inkább a Paks lesz az esélyesebb, egy győzelemmel újra kinyílhat az olló, a hét pont az jelentős különbség lenne. Ezután még 5 fordulót rendeznek. A Fehérvárra még vár egy debreceni utazás, és fogadják közvetlenül a Paks után a Zalaegerszeget – a jelenlegi forma alapján ez lehet még egy nehéz meccs. Ha a Fehérvár elleni rangadót követően jól jönnek ki az idegenbeli Puskás Akadémia meccsből is, nyeregben érezhetik magukat a paksiak – bár kérdés, a Magyar Kupában meddig jutnak, merthogy még a Kisvárda elleni elődöntő is ott lebeghet a szemük előtt. Szerintem meglesz a 2. hely!
Ti mit gondoltok az előttünk álló Bajnokok Ligája és Európa-Liga párharcokról, és az általam felvetett kérdésekről? Jó szórakozást a meccsekhez, köszönöm a figyelmet! :)